Originální řešení prevence zeleného zákalu, recyklace plastů a vnitřního krvácení představili vítězové ceny The James Dyson Awards 2021. Soutěže podporující mladé vynálezce v řešení světových problémů se zúčastnilo na 300 soutěžících z 28 zemí.
Mezinárodním vítězem soutěže se stal tým z Národní Univerzity v Singapuru s projektem HOPES. Soutěžící navrhli zařízení, které pomáhá s prevencí druhé nejčastější příčiny slepoty na světě – zeleného zákalu. Speciální rukavice se senzorem na špičce prstu umožňuje dostupné a nízkonákladové testování výskytu onemocnění. Senzor stačí přiložit doprostřed víčka a umělá technologie vyhodnotí tlak uvnitř oka. Údaje pak zašle do připojené aplikace, v níž uživatelé najdou svůj vývoj v čase a informace o minimalizaci symptomů a odborné pomoci.
Vítězem v udržitelnosti je absolvent Technické univerzity Delft Jerry De Vos. Jeho ruční snímač pomůže se snižováním množství plastového odpadu. Pomocí téměř infračerveného světla dokáže snímač rozeznat druh přiloženého plastu a určit, zda je vhodný k recyklaci. Zařízení je zatím schopné rozpoznat 75 % typů plastu.
Na první příčce v oblasti lékařství se umístil Joseph Bentley z Univerzity v Loughborough. Jeho unikátní nafukovací tamponáda ze silikonu účinně zabrání vnitřnímu krvácení z bodné rány a může tak zachránit statisíce životů. Po vložení do rány zařízení působí tlak na její stěny a zabraňuje tak vykrvácení. Přístroj je efektivnější než běžné metody a může udržet člověka naživu do příjezdu sanitky.
Zdroj: The James Dyson Awards
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem
Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…