Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stop bakteriím, sinicím či zbytkům léků. Brněnští vědci vynalezli technologii, která čistí vodu

Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Mikroorganismy, zbytky chemikálií, sinice i zbytky estrogenu z antikoncepce dokáže z vody vyčistit nový vynález, se kterým přišli brněnští vědci. Podobná zařízení doposud existovala pouze v laboratorním měřítku. Nový vynález má potenciál zvládnout velké objemy vody a najít využití v praxi.

Plazmatický výboj ještě více zefektivnil plazmovou úpravu kapalin. Autor fotografie: Jan Prokopius

V současné době je kontaminace vod velkým problémem, ať už mluvíme o vodě odpadní, užitkové nebo pitné. Vody mohou obsahovat například patogenní mikroorganismy, typicky sinice u povrchových vod, splašková voda zase může být kontaminována zbytky léčiv nebo estrogeny z antikoncepce. Čistírny odpadních vod využívají biologický proces čištění a ten ne všechno zvládne odbourat,“ nastínil problém Pavel Rudolf z Fakulty strojního inženýrství VUT.

Na výzkumu spolupracovali vědci z Masarykovy univerzity i Akademie věd ČR. Zdroj fotografie: Jan Prokopius

Proto se vědci ze strojní fakulty spojili s týmem Pavla Sťahela z Masarykovy univerzity a společně pátrali po způsobu, jak doplnit hydronomickou kavitaci. Ta pomocí snížení tlaku dosáhne toho, že se ve vodě začnou objevovat bublinky páry podobně jako při varu. Když se bublinky mění zpět na kapalinu, vyzářená tlaková vlna je schopná roztrhat některé mikroorganismy. Zároveň slouží k dezinfekci. Tento způsob se používá v laboratoři, ovšem v případě většího množství vody se jevil jako nereálný. Výzkumníci nakonec rozšířili stávající metodu o výboj nízkoteplotního plazmatu, což se ukázalo jako efektivní.

Projde-li pitná voda zařízením s kavitací a plazmou, nerostou v této vodě mikroorganismy ani po šesti měsících. Zdroj fotografie: Jan Prokopius

Nyní se hledá investor, který by technologii pomohl dotáhnout do podoby produktu a uvést ji na trh. Podle Rudolfa je provoz zařízení relativně levný a výrobní náklady by mohly být v řádech desítek až stovek tisíc korun podle velikosti. Technologie by měla být pro zákazníky cenově dostupná. Potenciál má zejména v čistírnách odpadních vod, veřejných bazénech nebo ve zdravotnictví. Vynález je od loňského září chráněn českým patentem. V prosinci byl vyhlášen nejlepším projektem Transfera Technology Day 2020, který pořádal spolek Transfera.cz ve spolupráci s agenturou CzechInvest s cílem propojit českou vědu a business prostředí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…