Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Šťastny ať jsou všechny bytosti. Odkaz manželů Tomášových je stále živý

4 minuty radosti
Foto: Viliam Poltikovič, Šťastny ať jsou všechny bytosti

Eduard a Míla Tomášovi inspirovali během svého života mnoho lidí. Prostřednictvím knih a dokumentů je jejich učení stále živé I dvě desítky let od jejich smrti. Nejnovější snímek s názvem Šťastny ať jsou všechny bytosti umožňuje hlouběji nahlédnout do spirituality, kterou manželé žili a dále předávali. Film měl premiéru v neděli 24. října v Městské knihovně v Praze.

Manželé Tomášovi jsou na české duchovní scéně pojem. Za jejich života nebylo nutné jezdit za hlubokým mystickým poznáním a učiteli do cizích zemí. Mnoho lidí stávalo fronty na jejich knihy a doufali, že se dostanou na vyprodané přednášky. Film Viliama Poltikoviče zachycuje působení manželů Tomášových od druhé poloviny devadesátých let až do konce. Přibližuje atmosféru pravidelných setkání ve zcela zaplněném velkém sálu pražské Lucerny, kam se sjížděli lidé z celé republiky.

Foto: Gabriela Brázdová

Dokumentární film, neobvyklý svou délkou 2 hodiny a 18 minut, sestává převážně z rozhovorů, které s manželi vedl dokumentarista Viliam Poltikovič. Společně v rozmluvách rozkrývají mimo jiné význam slova mystika, cestu k vnitřnímu probuzení a další témata. Film dává nahlédnout i do jejich soukromého života na chatě u Jílové. Vzpomínkami na ně přispěla také řada osobností, z nichž některým Tomášovi doslova změnili život.

Dokument vznikl díky podpoře více než osmi set přispěvatelů z řad veřejnosti skrze portál Hithit. Díky nim se podařilo vybrat ještě více peněz, než bylo potřeba. To umožnilo nejen vytvořit z natočeného materiálu skutečně kvalitní celovečerní film, ale v plánu je i jeho anglická verze s následnou distribucí za hranicemi. „Odkaz manželů Tomášových je nadčasový, a dokonce stále naléhavější. Nenáboženská spiritualita moderní společnosti chybí. Poznání, rozlišování, uvědomování, které Tomášovi ve filmu zprostředkovávají, je i podle nás cesta, na níž mohou být bytosti šťastné,” uvedli filmaři na stránce projektu Hithit.

Promítání bylo zahájeno úvodním slovem, ve kterém herečka a moderátorka Gabriela Filippi citovala slova Míly Tomášové. Následovalo krátké představení tvůrců – režiséra Viliama Poltikoviče, Filipa Záruby, který měl na starosti střih a 3D animace, a koproducenta filmu společnost Asaya. Po krátkém úvodu přišla na řadu hra na gong a pak už samotné promítání v plném sále. Na místě byla řada osobností, které se s Tomášovými osobně znali, premiéru si nenechal ujít ani jejich syn Miloš Tomáš. Po promítání následovala společná meditace.

V nejbližších dnech budou následovat ještě premiéry v Brně a Ostravě. V plánu jsou i další termíny promítání.

Slovo autorky článku: 

Po letech hledání toho „správného” učitele na mé cestě za poznáním se mi toto léto do rukou dostaly knihy od Míly Tomášové. Po pár stránkách jsem věděla, že je to konečně ono. Pochopitelně jsem si tedy nemohla nechat ujít ani tento film. Vnímám ho jako jakýsi průřez jejich učením. Velmi se mi líbí, jak propojovali nauky – zejména křesťanství a buddhismus. V tom vnímám jejich obrovské plus. Netvrdili, že jeden směr je lepší než jiný. Právě naopak. Velmi oceňuji zejména to, že nerozdělovali, ale stmelovali. To by podle mě měla být podstata náboženství a víry.

Související články

Inspirace

Spiritualita jako prevence srdečního selhání

Inspirace

Nejstarší hebrejská bible zamíří do dražby

Společnost

V Bhutánu oslavili narození prince. Vysazením 108 000 stromů

Zaručeně zlepší den

Které stromy nejlépe čistí vzduch?

Orient Express míří na moře. Vypluje jako největší plachetnice světa

Jak předejít demenci? Vědci ji dovedou odhalit už devět let před diagnózou

Jedenáct minut rychlé chůze snižuje riziko předčasného úmrtí, tvrdí angličtí vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …