Staré smartphony nemusí ležet v šuplíku, mohou se proměnit třeba v bezpečnostní čidla

Zdroj fotografie: Manything

Využití pro staré telefony našli v Americe. Nepoužívané smartphony mění v bezpečnostní zařízení nebo třeba dětské chůvičky. Vdechnout mobilu nový život může ale i speciální aplikace.

S nápadem, jak elektroniku dále využít, přišel Jim Poss poté, co během koupání syna utopil svůj iPhone a hledal na internetu náhradu. „V Americe je asi miliarda nečinných smartphonů. Leží v šuplících do okamžiku, kdy půjdou na skládku. Přestože stále mají GPS, dvě kamery, mikrofon, procesor a pět nebo šest dalších užitečných sensorů,“ říká Poss. Založil tak platformu Modifi, která předělává použité telefony na nízkonákladové senzorové systémy, které dále slouží jako bezpečnostní zařízení, správa vozového parku nebo domácí monitory.

Uživatelé si mohou vytvořit senzorová čidla na míru a umístit takto předělané mobily, nazývané Mods, na různá místa v domě.  Mods mohou detekovat světlo, zvuk, pohyb, magnetické pole i výpadky proudu. Zaznamená-li zařízení například po určité hodině pohyb v obchodě, může automaticky začít nahrávat video a upozornit majitele pomocí textové zprávy.

Modifi není jedinou formou, která se snaží řešit problém s narůstajícím množství nepotřebných smartphonů. Například britsko-americká firma Manything vytvořila volně dostupnou aplikaci, která má proměnit staré telefony v domácí bezdrátové bezpečnostní kamery. „Dokonce i když máte starý iPhone 3GS s rozbitou obrazovkou, který už nikdy nebude prodejný, můžete ho stále dobře využít jako Manything kameru,“ vysvětluje Joanna Santander, vedoucí rozvoje podnikání Manything. Aplikace už má více než 500 000 registrovaných uživatelů.

Zdroj: www.theguardian.com

Autor článku