Stanislav Gálik: Musíte být drzejší, abyste zadarmo přespali u bohatých lidí

Zdroj fotografií: Stanislav Gálik

Měl skvěle rozjetou kariéru v oblasti pánské módy a časopis Forbes jej zařadil mezi třicet nejúspěšnějších lidí pod třicet let. Ani to však nestačilo, aby byl se svým životem úplně spokojený. Vzdal se veškerých jistot, prodal dům i auto a vyrazil na netradiční cestu kolem světa, kterou nazval „richhiking“. Stanislav Gálik se tak snažil zjistit, o čem vlastně richhiking je, co mu dal do života a co vše takové cestování obnáší.

1

Procestoval jste stopem v luxusních dopravních prostředcích prakticky celý svět a potkal se s výjimečnými osobnostmi, které vás u sebe ubytovaly. Jak jste na takový nápad přišel?

Cestě předcházelo pár osobních událostí, z nichž pramenila chuť na všechno se vykašlat, sbalit si batoh a vypadnout pryč. Nechtělo se mi ale jen tak bezcílně utíkat a tak jsem vymyslel Richhike – stopování bohatých. Přizpůsobil jsem tomu téma své disertační práce a v průběhu cesty jsem vedl rozhovory na téma „Jak se bohatí snaží pozitivně ovlivnit svět kolem sebe.“

Dá se vůbec taková cesta dopředu naplánovat?

Pár dnů příprav to zabralo. Nejdůležitější částí cesty bylo si domluvit první stop. Nutností také bylo mít webovou stránku, kde se o mně mohli případní hostitelé něco dozvědět. Taky jsem si vyžehlil košile a vyleštil boty. Pak jsem dal plnou moc na všechno, co jenom lze, bratrovi, dal jsem v práci výpověď, vystěhoval se z domu, prodal auto, rozloučil se a mohl jsem vyrazit.

5

Stopování obecně je hodně o domluvě a kompromisech se sebou samotným. Musel jste cíl nebo trasu své cesty zásadním způsobem přehodnocovat?

Já jsem neměl ani cíl ani trasu naplánovanou. Jen jsem vesmír požádal, ať se naučím, co se mám naučit a ať potkám, koho mám potkat. A to se mi i splnilo.

Potkal vás na cestě nějaký závažný problém?

Závažný ani jeden. Samozřejmě, že nastaly chvíle, kdy jsem nevěděl, kde budu zítra spát. Nakonec se ale vždy správný hostitel našel.

Dá se vůbec richhiking srovnávat s klasickým stopováním nebo couchsurfingem?

Určitě ano. Richhiking je vlastně kombinace stopování a couchsurfingu. Akorát si o ten stop a ten gauč říkáte trochu jinak. Asi to chtělo trochu drzosti, ale věděl jsem, že vždy chci být pro hostitele taky co největším přínosem.

4

A co bylo naopak největším přínosem vám?

To je nepopsatelné. Ta cesta změnila můj život. Přání, které jsem k vesmíru vyslal, se mi splnilo do posledního písmena. Uvědomil jsem si chyby, které jsem předtím dlouhou dobu dělal. Lépe jsem pochopil, kdo jsem a co skutečně chci.

minulém rozhovoru pro Pozitivní zprávy jste uvedl, že vás nejvíce v životě ovlivnila kniha Sedm návyků skutečně efektivních lidí. V jakých situacích vám na cestách pomohla?

Ano, pořád je to pro mě kniha, která mě nejvíce ovlivňuje. Stačí se podívat na názvy všech sedmi návyků a hned pochopíte, kde všude mi mohla pomoci. Bez proaktivity bych se nikam nedostal. Kdybych nedával to nejdůležitější na první místo, tak jsem pořád ve stejných zaběhnutých kolejích, ve kterých jsem nebyl spokojený. Tu knihu jsem poprvé četl když mi bylo devatenáct a od té doby mě silně inspiruje.

2

Zmínil jste se, že jste během cestování zpovídal hostitele pro vaši disertační práci. Pomohl vám richhiking dosáhnout cílů, které jste si v práci vytyčil?

V průběhu cesty jsem zpracoval třicet čtyři kvalitativních polostrukturovaných rozhovorů, ze kterých pro svou práci čerpám. Snažím se pomalu zjistit, co dělá filantropa filantropem. Snad se toho jednou dopátrám.

Mohla by vám k tomu pomoci třeba ještě jedna podobná cesta. Jak by podle vás mohla vypadat, pokud byste se na ni vydal?

Mám v hlavě několik nápadů, co bych v budoucnosti mohl podniknout. Chtěl bych především další kolo richhiku dle stejných pravidel. Také přemýšlím nad roadtripem dlouhou limuzínou. Uvidíme, co bude za pár měsíců.

_dsc_0965

O vaší cestě před pár dny vyšla kniha. Co se v ní můžeme dozvědět?

Například to, jak obletět zeměkouli zadarmo. A taky, že není všechno zlato, co se třpytí a že bohatým a úspěšným opravdu není co závidět. Ale to skutečně nejpodstatnější, co jsem se snažil do knihy vložit, je kus inspirace pro každý aspekt našeho života. Pevně věřím, že lidé, kteří si knihu koupí, v ní naleznou přesně to, co od ní očekávali.

Autor článku