Speciální přístroj pomáhá chodit dětem po obrně

Zdroj fotografie: Stocksnap.io

Sanatoria v Klimkovicích mají jako první v České republice speciálního robota, který učí děti chodit. Primárně je robot určen pro děti, jež prodělaly dětskou mozkovou obrnu a mají tak kvůli nemoci sníženou mobilitu. Nejbližší takový robot je v Polsku nebo v Německu.

Speciální robot pomáhá dětem několika formami výuky, například funguje jako rotoped, pomáhá malým pacientům dělat dřepy a umožňuje jim samozřejmě také chodit. Denně je na přístroji možné cvičit pouze patnáct minut a to kvůli vysoké fyzické náročnosti. Pacienti cvičí hlavně málo nebo téměř vůbec využívané svaly. „Vypadá to, že robot za ně ty pohyby dělá, ale spíše je nutí, aby se na cvičení samy podílely,“ uvedla vedoucí fyzioterapie Sanatorií Klimkovice Romana Holaňová.

Jediným problémem je váhové a výškové omezení dětí, které smí robota používat. „Pacienti do padesáti kilogramů a ve výškovém rozmezí 110 až 150 centimetrů mohou na přístroji cvičit, ostatní bohužel ne,“ dodala Holaňová. Po několika týdnech zkušebního provozu je nyní robot maximálně využíván a zájem o něj mají pacienti z celého Česka. Speciální přístroj podobný tomu klimkovickému vyjde řádově na několik milionů korun.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku

Profilový obrázek