Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Speciální iglú chrání lidi bez domova před umrznutím už druhou zimu

Zdroj fotografie: FB Iglou

Trochu tepla a komfortu mohou lidé bez domova nalézt během mrazivých dní v nejrůznějších ubytovnách a azylových domech. Ty však nejsou vhodné pro každého. A právě v takovou chvíli přichází na řadu Iglou – jednoduché nouzové přístřešky příbytky poskytující soukromí a chránící před zimou.

Výrobu Iglou zahájila autorská dvojice v roce 2018, kdy je vyráběla doslova na koleni. I tak jich po celé republice zvládla distribuovat více než šedesát. Do Olomouce, Kolína, Ostravy nebo Hradce Králové. „Naši terénní pracovníci využívají iglú jako jednu z možností při podpoře klienta v zimě. Jde především o zmírnění rizik spojených s nepřízní počasí, kdy může být ohroženo zdraví i život klienta,“ uvádí vedoucí Domu Matky Terezy v Hradci Králové Dana Pechová.

Loni už se podařilo navázat spolupráci s firmou Spur, která nyní výrobu iglú zajišťuje. Loni tak vzniklo a po republice se rozmístilo dalších 88 iglú. Díky spolupráci navíc mohla vzniknout speciální iglú pro páry. „To byl jeden z podnětů na základě zpětné vazby. Ženy se bojí spát v iglou pro jednoho, i když má partner také své iglou. Zároveň jsme změnili barvu z bílé na šedou a to proto, aby iglú nebylo moc viditelné,“ vysvětluje zakladatelka Iglou Pavla Klečková.

A jak vlastně Iglou vypadá? Jde o malý, velmi odolný tunel, který si člověk vyhřívá vlastním teplem. Vnitřní teplota se tak oproti vnější může zvýšit až o patnáct stupňů. Přístřešek využívají hlavně ti, kterým nevyhovují běžné způsoby, jak přečkat noc v teple – nejčastějšími důvody jsou pes, partner, nemoc nebo přítomnost alkoholu. Vedle Česka se Iglou loni rozšířilo i do zahraničí – 12 iglú má Slovensko, další lze najít také v Belgii, Francii a Kanadě. Aktuálně jich tak po světě je rozmístěno na dvě stě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.