Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Speciální iglú chrání lidi bez domova před umrznutím už druhou zimu

Zdroj fotografie: FB Iglou

Trochu tepla a komfortu mohou lidé bez domova nalézt během mrazivých dní v nejrůznějších ubytovnách a azylových domech. Ty však nejsou vhodné pro každého. A právě v takovou chvíli přichází na řadu Iglou – jednoduché nouzové přístřešky příbytky poskytující soukromí a chránící před zimou.

Výrobu Iglou zahájila autorská dvojice v roce 2018, kdy je vyráběla doslova na koleni. I tak jich po celé republice zvládla distribuovat více než šedesát. Do Olomouce, Kolína, Ostravy nebo Hradce Králové. „Naši terénní pracovníci využívají iglú jako jednu z možností při podpoře klienta v zimě. Jde především o zmírnění rizik spojených s nepřízní počasí, kdy může být ohroženo zdraví i život klienta,“ uvádí vedoucí Domu Matky Terezy v Hradci Králové Dana Pechová.

Loni už se podařilo navázat spolupráci s firmou Spur, která nyní výrobu iglú zajišťuje. Loni tak vzniklo a po republice se rozmístilo dalších 88 iglú. Díky spolupráci navíc mohla vzniknout speciální iglú pro páry. „To byl jeden z podnětů na základě zpětné vazby. Ženy se bojí spát v iglou pro jednoho, i když má partner také své iglou. Zároveň jsme změnili barvu z bílé na šedou a to proto, aby iglú nebylo moc viditelné,“ vysvětluje zakladatelka Iglou Pavla Klečková.

A jak vlastně Iglou vypadá? Jde o malý, velmi odolný tunel, který si člověk vyhřívá vlastním teplem. Vnitřní teplota se tak oproti vnější může zvýšit až o patnáct stupňů. Přístřešek využívají hlavně ti, kterým nevyhovují běžné způsoby, jak přečkat noc v teple – nejčastějšími důvody jsou pes, partner, nemoc nebo přítomnost alkoholu. Vedle Česka se Iglou loni rozšířilo i do zahraničí – 12 iglú má Slovensko, další lze najít také v Belgii, Francii a Kanadě. Aktuálně jich tak po světě je rozmístěno na dvě stě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…