Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Španělská zvířata získala další práva. Přestanou být majetkem a dočkají se střídavé péče

Ilustrační foto: Unsplash

Od začátku ledna byla zvířata zákonem uznána jako cítící bytosti. Bude na ně proto brán větší ohled při zacházení a myslí se také na pouta domácích mazlíčků ke svým pánům. Mimo to chtějí španělští zákonodárci prosadit přísnější tresty za jejich týrání a odstranit je z cirkusů.

V rámci novely občanského zákoníku a hypotečního zákona nemohou být domácí mazlíčci zabaveni, nejsou součástí majetku, kterým lze krýt půjčky, ani si na ně nemůže v případě rozvodu klást nárok pouze jeden z partnerů. V platnost tak vešly pravidla pro střídavou péči, která se věnují nákladům na péči i tomu, kde zvíře skončí, pokud se strany nedohodnou. Jestliže se jeden z páru bude ke společnému mazlíčkovi chovat špatně, může mu soud omezit také setkávání s dětmi.

Pamatuje se také na to, že zvíře svého majitele přežije. Ten má nově možnost ovlivnit osud svého čtyřnohého, dvounohého či beznohého přítele v rámci závěti. Pokud se vztahy nevyjasní poslední vůlí, může se jej ujmout někdo z dědiců, případně mazlíček počká ve stanici pro opuštěná zvířata, než se právní poměry uspořádají. V tom případě může být zvíře předáno i třetí straně.

Zákon reflektuje vztah, kteří lidé ke svým zvířatům mají. Ilustrační foto: Pexels

Cílem zákona je upravit právo podle toho, jak Španělé vnímají zvířata. „Zeptáte-li se kohokoli, bude vědět, že jeho mazlíček není věc, ale zákon to dosud nereflektoval. Proto mohlo docházet k takovým absurdním situacím, jako je zabavení koně,“ vysvětlila deníku El País Nuria Máximo z Univerzity Juana Carlose.

V příštích dnech se do parlamentu dostane také zákon o domácích mazlíčcích, které by nově nemělo být možno bezdůvodně uspat. Zachrání se tak život mnoha ze 150 až 300 tisíc zvířat, která ročně skončí v útulcích. Ta, která si nikdo neadoptuje, totiž často čeká usmrcení jehlou veterináře. Poslanci budou rozhodovat také o plošných zákazech divokých zvířat v cirkusech nebo prodeji mazlíčků v obchodech. Zvířata by mělo být možné koupit pouze od registrovaných chovatelů, ne od soukromých osob, což zabrání nelegálnímu množení.

Zdroj: El País, CNN

Související články

Zaručeně zlepší den

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…