Sonda New Horizons se prohnala kolem Pluta a odhalila jeho tajemství

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Po téměř deseti letech cestování v nehostinném vesmíru splnila sonda New Horizons jeden ze svých hlavních cílů. Zajistila řadu materiálů o planetce Pluto. Potvrdila tím dosud nepodložené domněnky řady vědců. Na Zemi mimo jiné zaslala několik detailních fotografií Pluta a jeho měsíce Charona.

Jeden úspěch však pracovníci NASA zaznamenali už dříve. V březnu tohoto roku se jim na dálku podařilo upravit dráhu sondy tak, aby se kolem Pluta prohnala co nejblíže. Vytvořili tím nový rekord v podobě nejvzdálenějšího lidského stroje ovládaného na dálku. Signál vyslaný ze Země k sondě musel urazit 4,83 miliard kilometrů.

Vzdálenost mezi Zemí a Plutem se vzhledem k jejich odlišným oběžným dráhám pohybuje mezi 4,3 až 7,5 miliardami kilometrů. Sonda New Horizons při své cestě urazila téměř pět miliard kilometrů. Při průletu kolem Pluta se k jeho povrchu přiblížila na vzdálenost 12 400 kilometrů. Tehdy se pohybovala rychlostí 13,7 kilometrů za sekundu.

Po průletu okolo Pluta pak sonda začala odesílat nasbíraná data. Po zhruba čtyřech a půl hodinách měli vědci z NASA k dispozici první výsledky. Tak dlouho totiž radiový signál putoval vesmírem. Z obdržených dat bylo možné vyčíst několik zajímavých zjištění. Fotografie dokazují, že je povrch Pluta velmi rozmanitý. Tvoří jej vysoké hory, z nichž některé se tyčí do výšky přes tři tisíce metrů, i relativně rovné ledové pláně. Zmapován byl také měsíc Charon, na jehož povrchu jsou rozpoznatelné krátery po dopadu vesmírných těles.

Řada dalších objevů týkajících se Pluta však stále na své odhalení čeká. Odpovědi na doposud nezodpověděné otázky se možná skrývají v útrobách sondy New Horizons. Ta totiž svou misi ještě nekončí a na své pouti vesmírem pokračuje dál. Až do listopadu 2016 bude na Zemi odesílat všechny nekomprimované fotografie pořízené v blízkosti zmiňované trpasličí planetky. Je tedy velmi pravděpodobné, že na nich budou nalezeny další zajímavosti, o kterých ještě nic nevíme.

Autor článku

Profilový obrázek

Tagy: