Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Snahy ochránců zvířat se vyplácí. Které druhy se daří zachraňovat?

Ilustrační foto: Depositphotos

Denně na nás vyskakují smutné zprávy o živočišných druzích na pokraji vyhynutí. Jak se ale můžete přesvědčit v tomto článku, jsou i pozitivní zprávy, ze kterých můžeme mít radost.

Snahy ochránců zvířat a opatření s cílem uchránit živočišné druhy před pytláky jsou v některých případech úspěšné. Dokonce se daří na některých místech populaci zvířat zvyšovat. Nové zprávy ze světa tak přinášejí naději na záchranu některých druhů zvířat.

Populace žiraf v Africe roste

Novou naději dává vědcům růst populace žiraf napříč Afrikou. Od roku 2015 se jejich počet zvýšil o celých 20 %. Celá žirafí populace nyní čítá okolo 117 tisíc jedinců. Růst je podle vědců důsledkem snah o ochranu žiraf v některých částech Afriky, zároveň jsou však nová data přesnější než ty z roku 2015.

Zatímco dlouho byly žirafy považovány za pouze jeden druh, nyní jsou známé až čtyři druhy. U tří z těchto druhů, severních, síťovaných a masajských, zaznamenali ochránci významný růst populace. Čtvrtý druh, jižní žirafy, zůstává na relativně stabilních počtech.

Ilustrační foto: Depositphotos

V Nepálu se zdvojnásobil počet tygrů

Snahy o záchranu ohrožených druhů nesou ovoce také v Nepálu. Díky tvrdému přístupu k pytláctví a úzké spolupráci s komunitami žijícími poblíž tygřích oblastí se podařilo za posledních deset let zdvojnásobit populaci tygrů na území tohoto asijského státu, a to z původních 121 šelem v roce 2010 na 240 až 250 dnes.

Nepal je nejúspěšnějším ze 13 zemí, na jejichž území tygři žijí, a jeho postup je inspirací pro ostatní země, jako je například Indie. Další z cílů nepálských ochránců přírody je zdvojnásobit populaci tygrů již za 5 let.

Více nosorožců než před 100 lety

Jedním z nejohroženějších druhů světa jsou nosorožci. Díky ochranným opatřením je podle posledního měření na zemi však v současnosti více indických nosorožců než před sto lety. Mezinárodní nadace pro nosorožce jich eviduje na 3 700, před 100 lety jich bylo pouze 100.

Zotavují se také další druhy nosorožců. Díky úspěšným opatřením se podařilo zachránit téměř vyhynulé černé nosorožce, kterých je teď 5 600. Nosorožci stále patří mezi velmi ohrožené druhy, je tu ale naděje, že se je nakonec podaří zachránit.

Ilustrační foto: Depositphotos

Keporkaci už nejsou ohroženým druhem

Další pozitivní zprávou je návrat keporkaků, kteří již nejsou v Austrálii vedeni jako ohrožený druh, poté, co se jejich počty výrazně zvýšily. Keporkaci, někdy označovaní jako plejtváci dlouhoploutví, se za poslední desítky let rozmnožili až na 40 tisíc jednotlivců. Podle ochránců přírody jde o jeden z největších příběhů o zotavení určitého druhu zvířat.

Množství keporkaků žijících v australských vodách je výsledkem úsilí o omezení lovu velkých savců. Keporkaci byli kvůli lovu velryb velmi ohroženým druhem, když jejich počet dosahoval sotva 1 500 jedinců. I dnes jsou stále pod ochranou, nicméně situace už se nejeví tak černě jako dřív.

Zdroj: NationalGeographic.co.uk, rhinos.org, news.mongabay.com, iflscience.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Zdravé stravování si pohlídají samy děti. Finský systém už testuje i jídelna v Česku

Nový korpus české poezie je neobsáhlejší na světě

Lidé vás mají raději, než si myslíte. Vědci přišli na to, proč

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…