Družici se podařilo dostat do zatím nejbližší vzdálenosti Sluce, odkud pořídila detailní záběry jeho povrchu. Bylo na to třeba 25 jednotlivých snímků, jejichž výsledná velikost je 83 milionů pixelů.
Sonda Solar Orbiter fotografii pořídila ze vzdálenosti 75 milionů kilometrů, což je asi v polovině trasy mezi Zemí a Sluncem. Jako fotoaparát posloužil dalekohled EUI, který dokáže fotit s velkým prostorovým rozlišením. Nasnímat jednu takovou fotografii trvá 10 minut a na pokrytí celého slunce jich bylo třeba vytvořit 25. Proces tak zabral více než čtyři hodiny.
Nyní se sonda vážící 1,8 tuny dostala na třetinu vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem, což je 48 milionů kilometrů. Následně bude kroužit okolo naší nejbližší hvězdy, přičemž se jí přiblíží maximálně na 42 milionů kilometrů. Takto blízký průlet se uskuteční v říjnu. Solar Orbiter je vedle dalekohledu vybaven také přístroji na zkoumání aktivity Slunce a jeho erupcí. Má zjišťovat příčiny slunečního větru a koronárního magnetického pole.
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily
Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…