Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Školy porostou jako houby po dešti. Zlepšit dostupnost vzdělání má stavba pomocí 3D tisku

Foto: Renders Mortazavi, Thinking Huts

Na světě jsou miliony dětí, které nechodí do školy kvůli její vzdálenosti od domova nebo plné kapacitě. Na Madagaskaru se to týká 1,3 milionu žáků a studentů. Projekt Thinking Huts jim proto chce přinést školu až do vesnice, a to prostřednictvím 3D tisku.

Výhodou této technologie je nižší cena než při běžném stavebním procesu. Spotřeba betonu klesá na polovinu a nižší je i produkce oxidu uhličitého. Díky 3D tisku je budova postavena do týdne a nevznikne přitom skoro žádný odpad. Navíc je vhodná i do méně dostupných oblastí nebo tam, kde chybí zkušená pracovní síla. Natištěné betonové zdi pak doplňují střecha, okna, dveře a obklad z lokálně dostupných materiálů, jejichž opracování zajistí zaměstnání pro místní obyvatele.

Jedno z navrhovaných řešení vnějších stěn navíc umožňuje provozovat vertikální zahradu, která může posloužit ke vzdělávacím i občerstvovacím účelům. Energeticky školu zabezpečí solární panely umístěné na učebnách, jejichž stěny jsou navrženy jako skládačka. Je tedy možné postupně přidávat další, aby se škola mohla rozrůstat podle počtu žáků a žaček.

Školy je možné jednoduše rozšiřovat podle aktuálních potřeb. Foto: Renders Mortazavi, Thinking Huts

Cílem projektu Thinking Huts je naučit pracovat s touto technologií místní obyvatelstvo, které má o potřebách komunity lepší přehled. Jeho vedení si zakládá na co největší angažovanosti místních a následném propojení jednotlivých škol prostřednictvím webových stránek a sdílení výukových materiálů a zdrojů informací pro studenty i učitele.

Pilotním projektem je škola v kampusu univerzity ve Fianarantsoe, která na svůj vznik a otevření kvůli pandemii teprve čeká. „Plánujeme postavit další tři školy ve spíše venkovské komunitě jménem Ibity. Naší větší vizí je rozšířit se po světě. Je vzrušující mít zájem o partnerství od lidí a organizací v Zimbabwe, Malawi, Pákistánu, Indii a Jižní Africe,“ pochvaluje si pro server 3D Natives teprve 21letá zakladatelka projektu Maggie Grout, která doufá, že bude ve vedení technologických firem vidět čím dál více žen.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …