Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Šije celá země. Česko tvoří roušky v době koronavirové

4 minuty radosti
Zdroj fotografií: Jakub Hruška; Canva, Pexels

Solidarita lidí nezná mezí. Potvrzují to tisíce dobrovolníků napříč republikou, kteří se ve svém volném čase rozhodli vypomoci zdravotníkům, pracovníkům v sociálních službách a dalším potřebným osobám. Šijí pro ně na dnešním trhu nedostatkové zboží – roušky. Ty mohou zachránit lidské životy, neboť zabraňují šíření nákazy koronavirem.

Že jsme šikovný národ, který se umí v období krize semknout, jsme ukázali v minulosti už mnohokrát. Nynější období není výjimkou. Přestože došlo ke karanténě, kdy je občanům doporučeno zdržovat se doma a ven vycházet jen v nutných případech, lidé se i tak stmelují. Společným tématem je především efektivní ochrana před rizikem nakažení se novým typem koronaviru – šití roušek. Na Facebooku byla v neděli 15. března založena skupina Česko šije roušky. Čítá téměř 30 tisíc členů, kteří nejen nabízejí hotové roušky, ale sdílí mezi sebou i návody, jak je správně šít nebo jak s nimi zacházet.

Do zajištění prevence proti šíření nákazy se však nezapojují jen jednotlivci, ale i konkrétní instituce jako Městské divadlo Zlín. To mělo ve středu 18. března vyrobenou první várku 500 bavlněných roušek. „Primárně šijeme pro ty, kteří to nejvíce potřebují – lékaře, sestry, prodavače a samozřejmě také pro naše zaměstnance. Dále se nám ozývají z různých center sociálních služeb, kde se také budeme snažit rychle pomoci,“ uvedl ředitel divadla Petr Michálek.

Velký zájem o roušky potvrzují i farnice z Brna Kohoutovic, které se také zapojily do šicí iniciativy. Poptávka je veliká –  ve středu měli v Kohoutovicích přibližně osm set objednávek. „Do výroby roušek pro potřebné se zapojily téměř tři desítky lidí. Některé ženy připravují látky, jiné je sešívají a žehlí. Ostatní řeší distribuci lidem z okénka farního domku nebo je vozí přímo ke starším osobám do schránky,“ přiblížil koordinaci charitativní iniciativy člen zastupitelstva Kohoutovic Jakub Hruška.

https://www.instagram.com/p/B9zMbzBHAVX/

Do dobrovolnických aktivit se zapojují také známé osobnosti jako herečka Dagmar Havlová nebo zpěvačka Lucie Bílá. Nelení ani návrháři či menší módní značky. Třeba česká značka Vasky, jež vyrábí kožené boty a doplňky, se do projektu Roušky všem připojila s mottem „Nasaď si roušku, zachráníš život“. Na Instagramu se vytvořila rozsáhlá komunita lidí sdílejících selfie s rouškou a hashtagem #rouskyvsem. Nošení ústenek mimo jiné podporuje ve své nové písni i hudební skupina Mirai.

Kromě klasických bavlněných roušek, které nyní šijí tisíce dobrovolníků napříč republikou, se také rozjíždí výroba nanoroušek. S jejich výrobou přišla Technická univerzita v Liberci. Původně se mělo jednat o pár desítek kusů pro vnitřní potřebu vysoké školy. Informace se však rozšířila a poptávka předčila očekávání univerzity. Několik kusů už získala liberecká krajská nemocnice. Unikátnost těchto roušek spočívá v nanomateriálu, který vyrábějí tamní vědci novou technologií. Jedná se o metodu elektrostatického zvlákňování střídavým elektrickým proudem. Vyprodukovaná nanovrstva na nosné netkané textilii je pak rozřezána a předaná do šicí dílny. Nanomateriál je unikátní v tom, že koronavirus nepropustí dovnitř, ani ven. Účinností jsou tedy srovnatelné s respirátory nejvyšší třídy FFP3.

Od čtvrtka platí po celé České republice povinnost zakrýt si tvář, ať už rouškou nebo šátkem. Je však potřeba mít na paměti, že je nezbytné se o materiál starat. Pravidelná výměna nebo sterilizace je nutná. Nejedná se přitom o nic složitého. Materiál vložíme do hrnce s vodou, krátce povaříme a po usušení přežehlíme. Nesmíme zapomenout, že před jakoukoliv manipulací je potřeba si důkladně umýt ruce.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…