Severočeská vědecká knihovna stěhovala časopisy i pomocí lidského řetězu

Zdroj fotografie: wikimedia.commons.org

Lidé v Ústí nad Labem se formou lidského řetězu zapojili do stěhování několika desítek kilogramů časopisů z budovy Severočeské vědecké knihovny. Kromě zaměstnanců a lidí z krajského úřadu se přidali i školáci. Necelá třístovka lidí přemístila pomocí lidského řetězu tiskoviny do objektu v Bratislavské ulici, kde je od 1. června otevřená půjčovna novin a časopisů.

Důvodem stěhování je havarijní stav vily podnikatelské rodiny Wolfrumů, kde knihovna doposud byla. Za dva roky by měla být vila opravena, což by mělo Ústecký kraj stát zhruba 50 milionů korun. Desítky studentů a žáků stěhování nadšeně uvítaly. „Lepší než být ve škole, to určitě. Akorát si ani nevšimnu, co posílám dál. Je to fofr,“ uvedla Radka Novotná z předlické základní školy.

Na novém místě v Bratislavské tak vznikne půjčovna tiskovin, která bude otevřená i o prázdninách. „Pokud se nové místo osvědčí, necháme studovnu v Bratislavské,“ uvedla ředitelka knihovny Jana Linhartová.

Severočeská vědecká knihovna sídlí v historicky ceněném domě, a to již od roku 1948. „Ve staré budově je nevyhovující sociální zařízení, není tam bezbariérový přístup, objekt je třeba odspodu izolovat a i střecha je ve špatném stavu,“ vysvětlila důvody oprav Linhartová.

Akce se živým lidským řetězem však není na našem území první, už v roce 2010 se podobně stěhovala knihovna v Lounech. Tehdy zhruba 1200 dobrovolníků přeneslo na půlkilometrové trase bezmála 80 tisíc svazků.

Zdroj: ČTK

Autor článku