Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Senioři vlastníma rukama zkrášlili dětské nemocniční oddělení

Zdroj fotografie: archiv Jitky Kratochvílové

Řada lidí v důchodovém věku je aktivní a snaží se držet s dobou. V tom jim napomáhá řada projektů, díky kterým se mají možnost vzdělávat, trénovat hlavu a jinak se realizovat, třeba dělat radost druhým. A tak se posluchači Univerzity třetího věku UJEP rozhodli potěšit vážně nemocné děti a zpříjemnit jim jejich pobyt v nemocnici vymalováním tamních vstupních prostor.

Vloni v létě se domluvily sestřičky dětského oddělení Masarykovy nemocnice s výtvarnicí z Pedagogické fakulty UJEP a lektorkou kurzu Malby při Univerzitě třetího věku UJEP Jitkou Kratochvílovou na vymalování zdí dětského oddělení. „Oslovila jsem tehdy své posluchače z kurzu Malby a ti byli návrhem nadšení. Naprosto nezištně a dobrovolnicky se k akci přihlásili,“ uvedla vyučující Kratochvílová. Akce se zúčastnilo 11 seniorů, kteří nemocniční prostory vyzdobili 16 motivy pohádkových a večerníčkových postaviček.

Nápad zkrášlit dětem nemocniční prostředí se datuje do roku 2019, kdy Jitka Kratochvílová ležela na dětském oddělení se svojí dcerkou. Tehdy si podle svých slov uvědomila, kolik času některé děti v nemocnici stráví. „Jsem moc ráda, že se nám touto cestou podařilo propojit starší generaci s tou nejmladší. I tento izolovaný zážitek malých pacientů, že krásnou výzdobu pro ně dokázali vytvořit lidé ve věku jejich babiček a dědečků, může v dětech budovat úctu a respekt ke starším,“ zmínila Kratochvílová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.