Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Senioři vlastníma rukama zkrášlili dětské nemocniční oddělení

Zdroj fotografie: archiv Jitky Kratochvílové

Řada lidí v důchodovém věku je aktivní a snaží se držet s dobou. V tom jim napomáhá řada projektů, díky kterým se mají možnost vzdělávat, trénovat hlavu a jinak se realizovat, třeba dělat radost druhým. A tak se posluchači Univerzity třetího věku UJEP rozhodli potěšit vážně nemocné děti a zpříjemnit jim jejich pobyt v nemocnici vymalováním tamních vstupních prostor.

Vloni v létě se domluvily sestřičky dětského oddělení Masarykovy nemocnice s výtvarnicí z Pedagogické fakulty UJEP a lektorkou kurzu Malby při Univerzitě třetího věku UJEP Jitkou Kratochvílovou na vymalování zdí dětského oddělení. „Oslovila jsem tehdy své posluchače z kurzu Malby a ti byli návrhem nadšení. Naprosto nezištně a dobrovolnicky se k akci přihlásili,“ uvedla vyučující Kratochvílová. Akce se zúčastnilo 11 seniorů, kteří nemocniční prostory vyzdobili 16 motivy pohádkových a večerníčkových postaviček.

Nápad zkrášlit dětem nemocniční prostředí se datuje do roku 2019, kdy Jitka Kratochvílová ležela na dětském oddělení se svojí dcerkou. Tehdy si podle svých slov uvědomila, kolik času některé děti v nemocnici stráví. „Jsem moc ráda, že se nám touto cestou podařilo propojit starší generaci s tou nejmladší. I tento izolovaný zážitek malých pacientů, že krásnou výzdobu pro ně dokázali vytvořit lidé ve věku jejich babiček a dědečků, může v dětech budovat úctu a respekt ke starším,“ zmínila Kratochvílová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové možnosti posledního rozloučení, kde se nemusí plakat

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…