Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Senioři vlastníma rukama zkrášlili dětské nemocniční oddělení

Zdroj fotografie: archiv Jitky Kratochvílové

Řada lidí v důchodovém věku je aktivní a snaží se držet s dobou. V tom jim napomáhá řada projektů, díky kterým se mají možnost vzdělávat, trénovat hlavu a jinak se realizovat, třeba dělat radost druhým. A tak se posluchači Univerzity třetího věku UJEP rozhodli potěšit vážně nemocné děti a zpříjemnit jim jejich pobyt v nemocnici vymalováním tamních vstupních prostor.

Vloni v létě se domluvily sestřičky dětského oddělení Masarykovy nemocnice s výtvarnicí z Pedagogické fakulty UJEP a lektorkou kurzu Malby při Univerzitě třetího věku UJEP Jitkou Kratochvílovou na vymalování zdí dětského oddělení. „Oslovila jsem tehdy své posluchače z kurzu Malby a ti byli návrhem nadšení. Naprosto nezištně a dobrovolnicky se k akci přihlásili,“ uvedla vyučující Kratochvílová. Akce se zúčastnilo 11 seniorů, kteří nemocniční prostory vyzdobili 16 motivy pohádkových a večerníčkových postaviček.

Nápad zkrášlit dětem nemocniční prostředí se datuje do roku 2019, kdy Jitka Kratochvílová ležela na dětském oddělení se svojí dcerkou. Tehdy si podle svých slov uvědomila, kolik času některé děti v nemocnici stráví. „Jsem moc ráda, že se nám touto cestou podařilo propojit starší generaci s tou nejmladší. I tento izolovaný zážitek malých pacientů, že krásnou výzdobu pro ně dokázali vytvořit lidé ve věku jejich babiček a dědečků, může v dětech budovat úctu a respekt ke starším,“ zmínila Kratochvílová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejnovější studie ukazuje, že dvě mužské antikoncepční pilulky by mohly rozšířit možnosti kontroly plodnosti

Jak se vypořádat s depresí? Pomůže český film

Lidé dokážou slyšet jako netopýr. Jak si lze osvojit echolokaci?

Česká kvalitní zelenina a ovoce přímo z pole: samosběry lákají nízkou cenou

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…