Sdílená ekonomika je v Česku čím dál tím víc oblíbenější

Zdroj fotografie: StockSnap.io

Sdílená ekonomika se stává pomalu, ale jistě fenoménem i v České republice. Zejména v osobní dopravě v Praze – a to především díky aplikacím Uber a Liftago. V ubytování je růst zatím pomalý, například Airbnb zatím zastupuje pouze jedno procento z celkové kapacity lůžek v ČR.

Největšími společnostmi na poli sdílené osobní přepravy jsou dohromady s patnáctiprocentním podílem Uber, Liftago, Taxify nebo Hopin Taxi. Podle dokumentu vydaného Asociací pro mezinárodní otázky a týkajícího se problematiky je možné, že v několika příštích letech rapidně vzroste důležitost těchto služeb. V současnosti se v Praze díky výše uvedeným firmám měsíčně uskuteční až jeden milion jízd.

Co se týče sdíleného ubytování, není jeho pozice na trhu příliš silná. To se ale může časem změnit, což už je nyní vidět v případě Prahy, kde podíl v uskutečněných transakcích šplhá až k 25 procentům. Podle analýzy roste tento segment v ČR velmi rychle a může dosáhnout až 100 procent za rok. Vedle společnosti Airbnb působí na českém trhu i HomeAway, Vacation Rentals či Flipkey.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Autor článku