Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sám sobě meteorologem. Pro spolehlivou předpověď počasí se stačí naladit na přírodu

Ilustrační foto: Depositphotos

Usínáte v horské chatě bez moderních výdobytků, ale rádi byste věděli, jak venku bude? Nemusíte být věštec, stačí naslouchat přírodě. Cvrček, mistr v předpovědi počasí, vám rád poradí.

Zpěv cvrčků jeho posluchačům napoví, jaké počasí je čeká. Jakmile se venku oteplí, cvrkání hmyzího meteorologa se zrychlí. „Cvrčci a kobylky skutečně mění rychlost svého volání podle teploty vzduchu,“ uvedla biometeoroložka Dagmar Honsová. „Zjistili to američtí farmáři. Když volání tohoto hmyzu pozorovali a porovnávali, dospěli k závěru, že přesnou teplotu získáte tak, že sečtete počet jejich cvrků za 15 sekund a přičtete k tomu 4,4 stupně Celsia,” dodala konkrétní návod.

V přírodě je ale meteorologů mnohem více. Dobré je sledovat hady a štíry. Ti vylézají, když teplota půdy přesáhne devět stupňů Celsia. Pro zahrádkáře se jedná o signál, že mohou dosít nebo založit nový trávník. Mají k tomu totiž ideální podmínky. Schopnými prognostiky jsou i včely nebo svišti. Včely proto, že létají jen v takové dny, kdy se denní teploty vyšplhají nad deset stupňů Celsia. Během chladnějšího počasí se raději uchýlí do teploučka svého úlu. Svišti z pensylvánského Punxsutawney zase předpovídají počasí podle svého stínu. „Pokud na jaře po probuzení, když opustí noru, spatří svůj stín a zalezou zpět, budou teploty pod bodem mrazu panovat ještě dalších šest týdnů,“ poznamenala Honsová.

Zdroj: Zvířecí zprávy

Související články

Zaručeně zlepší den

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Jak se snadněji učit? Vědci objevili efektivní metodu

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…