Saháme na ně správně? Medici učí, jak se správně samovyšetřit

Saháme na ně denně, ale saháme správně? Na to se ptají studenti 1. LF UK, kteří upozorňují na důležitost samovyšetřování v prevenci rakoviny prsou a varlat. Zdroj: Loono, autorka fotografie Lucie Vysloužilová

Sahám si na ně každý měsíc, to je název nové kampaně, ale především předsevzetí, které by si měl podle mladých mediků z neziskové organizace Loono každý dát. Studenti 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se totiž rozhodli upozornit na důležitost prevence rakoviny prsou a varlat a správného samovyšetření těchto orgánů.

Kampaň cílí především na mladé lidi. Jejím cílem je naučit je správně a pravidelně si vyšetřovat pohlavní orgány a včas tak odhalit nebezpečnou rakovinu. Součástí projektu jsou vzdělávací workshopy, během kterých ukazují studenti na speciálních modelech správnou techniku samovyšetření.

Pod neotřelým hashtagem #prsakoule se do kampaně může na sociálních sítích zapojit každý. Stejně provokativní název nesou také oficiální webové stránky projektu, kde se zájemci dozví veškeré informace, včetně termínů workshopů. Studenty je také možné podpořit na crowdfundingovém portálu Hithit, kde probíhá veřejná sbírka. Cílová částka 157 500 Kč má posloužit na nákup dalších speciálních školících modelů.

Samotná nezisková organizace Loono, kterou zaštiťuje přímo 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy, vznikla před dvěma lety a její zaměření na prevenci rakoviny není náhodné. Iniciátorka jejího vzniku, studentka medicíny Kateřina Vacková, i přes svůj mladý věk již sama zkušenost s rakovinou má. „Bylo mi dvacet dva let, studovala jsem už čtvrtým rokem medicínu a byla jsem naprosto zdravá. Pak mi ale našli zhoubný nádor. Následovala operace. Moje první. Seděla jsem na posteli a ptala se sama sebe proč, proč já, proč tak mladá, proč teď,“ popsala svůj příběh Vacková. „Za těch osm hodin jsem si rozmyslela, co od života opravdu chci a co pro to hodlám udělat. A tak vzniklo Loono. Vzniklo, aby pomohlo mladým lidem uvědomit si, že ten správný čas myslet na své zdraví je právě teď,“ připomněla Vacková.

Rakovinou prsu v Česku ročně onemocní téměř sedm tisíc žen. „Preventivní vyšetření prsů pohmatem nespadá v současné době do obsahu preventivních prohlídek u žádného lékaře. Samovyšetřování alespoň jednou měsíčně je přitom první možnou cestou ke zjištění závažného onemocnění prsu. Platí to zejména u mladších žen, které věkem nespadají do kategorie zákonného mamografického screeningu, který je zpravidla od čtyřiceti pěti let,“ dodal Karel Rauš z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice na Bulovce.

Autor článku

Profilový obrázek