Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Kočky jsou velmi svérázná stvoření. Ilustrativní foto: Pixabay

Kočky nejsou tak věrnými mazlíčky jako třeba psi, ale když už jednou najedete na jejich vlnu, jsou to parťáci na život a na smrt. Vědci dokonce odhalili, jak s nimi ještě efektivněji komunikovat, píše web Science Alert.

Podle výzkumu je klíčem komunikace mezi kočkami a lidmi přimhouření očí a pomalé mrkání – to se obecně označuje za kočičí úsměv. Studie, která byla zveřejněna v roce 2020, uvádí, že při takové interakci mezi kočkou a člověkem opravdu docházelo k pozitivním výsledkům i při prvních setkáních.

„Pro někoho, kdo studoval chování zvířat a zároveň je majitelem koček, je skvělé, když můžeme ukázat, že kočky a lidé mohou tímto způsobem komunikovat,“ vysvětlila psycholožka Karen McCombová z University of Sussex ve Velké Británii, když výsledky studie byly zveřejněny.

Pokud jste strávili nějaký čas v blízkosti koček, pravděpodobně jste takový výraz u nich už viděli. Dochází k němu, když je kočka uvolněná a spokojená. Neoficiální důkazy od majitelů koček naznačily, že lidé mohou tento výraz zkopírovat, aby kočkám sdělili, že jsou přátelští a otevření. Ve studii tedy tým psychologů navrhl dva experimenty.

Kočičí parťák je věrný, když si k němu najdete cestu. Ilustrační foto: Pixabay

V prvním experimentu majitelé pomalu mrkali na 21 koček ze 14 různých domácností. Jakmile byla kočka pohodlně usazená v jejím domácím prostředí, majitelé dostali pokyn, aby se posadili asi metr od ní a pomalu mrkali, když se na ně kočka dívala. Výsledky ukázaly, že kočky pravděpodobněji mrknou na lidi poté, co na ně pomalu mrkli oni, ve srovnání se stavem bez interakce.

Druhý experiment zahrnoval 24 koček z 8 různých domácností. Tentokrát nemrkali majitelé, ale výzkumníci, kteří s kočkou neměli žádný předchozí kontakt. Vědci navíc zkusili ke kočce natáhnout ruku. Zjistili, že kočky s větší pravděpodobností mrknou zpět, ale že se s větší pravděpodobností přiblíží k lidské ruce poté, co člověk mrkl.

„Je to něco, co si můžete vyzkoušet se svou vlastní kočkou doma nebo s kočkami, které potkáte na ulici. Je to skvělý způsob, jak posílit pouto, které s kočkami máte. Zkuste na ně přimhouřit oči a poté je na pár sekund zavřete. Zjistíte, že samy reagují stejným způsobem, a můžete začít konverzovat,“ dodává McCombová.

Kočky obecně odrážejí osobnostní rysy lidí, se kterými žijí – takže nemusí být problém v kočce, ale ve vás. Naopak pokud s kočkou dobře komunikujete, můžete si vytvořit opravdu hluboký vztah. Kočky například své majitele vždy dokáží podpořit, když jsou smutní.

Zdroj: Science Alert, Scientific Reports

Související články

Zaručeně zlepší den

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Inspirace z knihovny: Jak pracovat se svými pocity? Moudrost cítění propojuje psychologii s buddhismem

Pocity v našich životech mají nezastupitelnou roli, přičemž se pravděpodobně jedná o nejsilnější…