Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rušení nočního klidu mu s radostí prominuli. V Přerově zahnízdil silně ohrožený pták

Chřástal polní. Foto: Dušan Boucný

Z neznámého provokatéra se vyklubala místní chlouba. K překvapení ornitologů v Přerově zahnízdil chřástal polní. Pro své usídlení si tento silně ohrožený opeřenec vybral louku v Penčicích v blízkosti zastavěné části obce. Tamní obyvatele obšťastňuje svým zpěvem.

Chřástal polní se v Penčicích objevil před více než dvěma týdny. Přišli na to místní občané, které v noci rušil neznámý a stále se opakující pronikavý zvuk. Domnívali se, že se jedná o žábu, ale nikdy dříve nic podobného neslyšeli. Pořídili tedy nahrávku zvuku a zaslali ji do Moravského ornitologického spolku, kde odborníci neznámého narušitele identifikovali.

Podle ornitologů se tento pták v oblasti běžně nevyskytuje, nejbližší hnízdiště má ve vojenském prostoru Libavá a na podhorských loukách. Proč se usadil právě v Penčicích, je tak záhadou. Pravděpodobně jde o samce, který hledal vhodné místo k uhnízdění a louka se mu zalíbila i přesto, že se nachází v obci.

Občané tato zjištění ocenili. Kromě toho, že už vědí, kdo rušil jejich noční klid, mile je překvapilo, že se jedná o tak vzácného a výjimečného ptáka. Majitel pozemku dokonce odložil první seč na části louky, protože si všiml, že si chřástal přivedl i samičku a mají spolu kuřátka. Ptačí host se mu odvděčil tím, že se přestal v noci ozývat. Spokojenost tak panuje na lidské i zvířecí straně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Vzácné vikingské poklady našli amatérští archeologové v Dánsku

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…