Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rušení nočního klidu mu s radostí prominuli. V Přerově zahnízdil silně ohrožený pták

Chřástal polní. Foto: Dušan Boucný

Z neznámého provokatéra se vyklubala místní chlouba. K překvapení ornitologů v Přerově zahnízdil chřástal polní. Pro své usídlení si tento silně ohrožený opeřenec vybral louku v Penčicích v blízkosti zastavěné části obce. Tamní obyvatele obšťastňuje svým zpěvem.

Chřástal polní se v Penčicích objevil před více než dvěma týdny. Přišli na to místní občané, které v noci rušil neznámý a stále se opakující pronikavý zvuk. Domnívali se, že se jedná o žábu, ale nikdy dříve nic podobného neslyšeli. Pořídili tedy nahrávku zvuku a zaslali ji do Moravského ornitologického spolku, kde odborníci neznámého narušitele identifikovali.

Podle ornitologů se tento pták v oblasti běžně nevyskytuje, nejbližší hnízdiště má ve vojenském prostoru Libavá a na podhorských loukách. Proč se usadil právě v Penčicích, je tak záhadou. Pravděpodobně jde o samce, který hledal vhodné místo k uhnízdění a louka se mu zalíbila i přesto, že se nachází v obci.

Občané tato zjištění ocenili. Kromě toho, že už vědí, kdo rušil jejich noční klid, mile je překvapilo, že se jedná o tak vzácného a výjimečného ptáka. Majitel pozemku dokonce odložil první seč na části louky, protože si všiml, že si chřástal přivedl i samičku a mají spolu kuřátka. Ptačí host se mu odvděčil tím, že se přestal v noci ozývat. Spokojenost tak panuje na lidské i zvířecí straně.

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…