Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Roztomilá mláďata obohatila české zoologické zahrady. Mrkněte na nejnovější přírůstky

3 minuty radosti
Foto: Zoo Ústí nad Labem

Po krátké odmlce se vracíme s pravidelnými novinkami, které se týkají zvířat. Chyběly vám? Nám velmi, a proto jsme se rozhodli, že o nich zase napíšeme. Například ústecká zoologická zahrada zaznamenala světový úspěch. Narodilo se tam mládě medvěda malajského, jak informovaly České noviny.

Medvídek malajský je k vidění v Ústí nad Labem

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem si letos připsala světový úspěch – v jedné z expozic se v létě narodilo mládě vzácného medvěda malajského. Jedná se o samečka. Mládě je již pátým ústeckým přírůstkem, za poslední dva roky je to však jediné mládě tohoto ohroženého druhu narozené v zoologické zahradě na světě. 

Medvědi malajští patří mezi ohrožené druhy asijské fauny. V přírodě jejich populace rychle klesá, zejména z důvodu ničení jejich přirozeného prostředí kácením a vypalováním pralesů, výsadbou palmy olejné, ale také kvůli nelegálnímu lovu. Zoo Ústí nad Labem se podílí na ochraně tohoto druhu nejen úspěšných chovem v lidské péči, ale i ochranou jejich přirozeného prostředí v rámci projektu Pesisir Balikpapan.

Foto: Zoo Ústí nad Labem

Klokánci už hopsají v olomoucké zoo

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce se rozrostla o dva roční klokánky rudohnědé. Pro zoologickou zahradu se jedná o nové osazenstvo, jelikož tento druh doposud nechovala. Dva samečci přicestovali z jihlavské zoo. Nyní je může veřejnost spatřit v pavilonu netopýrů.

Klokánek rudohnědý je řazen do samostatné skupiny čtyřprstých klokánků, žije v travnatých a křovinatých oblastech a řídkých lesích ve východní části Austrálie. Spolu s dalšími druhy jsou klokánci rudohnědí považováni za sesterskou skupinu pravých klokanů. Klokánci rudohnědí jsou aktivní v noci, přes den odpočívají v kuželovitých hnízdech vyrobených z trávy, větviček a kapradin. 

Foto: Zoo Olomouc

Včelaření Čechy baví

Včelám se v Česku daří. Jen v Praze za poslední tři roky přibylo téměř tisíc včelstev. Pražských včelařů je přitom přes osm set, celkem chovají šest a půl tisíce včelstev. Nejčastěji lidé chovají včely ve starších rodinných domech například v Troji, Libni a Dejvicích. Ve městech se objevuje i takzvané střešní včelaření. Do této aktivity se zapojují rovnou celé firmy a veřejné instituce. Být včelařem je zkrátka trendy.

Loni se v ČR podle dat Českého statistického úřadu vyrobilo 6 086 tun medu od 661 tisíc včelstev. V České republice se vyskytuje dlouhodobě v průměru osm včelstev na kilometr čtvereční a včelstev neubývá.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z České noviny, Zoo Olomouc, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Astronomové objevili tři nové měsíce

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…