Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Roztomilá mláďata obohatila české zoologické zahrady. Mrkněte na nejnovější přírůstky

3 minuty radosti
Foto: Zoo Ústí nad Labem

Po krátké odmlce se vracíme s pravidelnými novinkami, které se týkají zvířat. Chyběly vám? Nám velmi, a proto jsme se rozhodli, že o nich zase napíšeme. Například ústecká zoologická zahrada zaznamenala světový úspěch. Narodilo se tam mládě medvěda malajského, jak informovaly České noviny.

Medvídek malajský je k vidění v Ústí nad Labem

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem si letos připsala světový úspěch – v jedné z expozic se v létě narodilo mládě vzácného medvěda malajského. Jedná se o samečka. Mládě je již pátým ústeckým přírůstkem, za poslední dva roky je to však jediné mládě tohoto ohroženého druhu narozené v zoologické zahradě na světě. 

Medvědi malajští patří mezi ohrožené druhy asijské fauny. V přírodě jejich populace rychle klesá, zejména z důvodu ničení jejich přirozeného prostředí kácením a vypalováním pralesů, výsadbou palmy olejné, ale také kvůli nelegálnímu lovu. Zoo Ústí nad Labem se podílí na ochraně tohoto druhu nejen úspěšných chovem v lidské péči, ale i ochranou jejich přirozeného prostředí v rámci projektu Pesisir Balikpapan.

Foto: Zoo Ústí nad Labem

Klokánci už hopsají v olomoucké zoo

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce se rozrostla o dva roční klokánky rudohnědé. Pro zoologickou zahradu se jedná o nové osazenstvo, jelikož tento druh doposud nechovala. Dva samečci přicestovali z jihlavské zoo. Nyní je může veřejnost spatřit v pavilonu netopýrů.

Klokánek rudohnědý je řazen do samostatné skupiny čtyřprstých klokánků, žije v travnatých a křovinatých oblastech a řídkých lesích ve východní části Austrálie. Spolu s dalšími druhy jsou klokánci rudohnědí považováni za sesterskou skupinu pravých klokanů. Klokánci rudohnědí jsou aktivní v noci, přes den odpočívají v kuželovitých hnízdech vyrobených z trávy, větviček a kapradin. 

Foto: Zoo Olomouc

Včelaření Čechy baví

Včelám se v Česku daří. Jen v Praze za poslední tři roky přibylo téměř tisíc včelstev. Pražských včelařů je přitom přes osm set, celkem chovají šest a půl tisíce včelstev. Nejčastěji lidé chovají včely ve starších rodinných domech například v Troji, Libni a Dejvicích. Ve městech se objevuje i takzvané střešní včelaření. Do této aktivity se zapojují rovnou celé firmy a veřejné instituce. Být včelařem je zkrátka trendy.

Loni se v ČR podle dat Českého statistického úřadu vyrobilo 6 086 tun medu od 661 tisíc včelstev. V České republice se vyskytuje dlouhodobě v průměru osm včelstev na kilometr čtvereční a včelstev neubývá.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z České noviny, Zoo Olomouc, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Byl Tyrannosaurus rex obr? Mohl být mnohem větší, než si vědci dosud mysleli

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…