Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Robotické hejno ptáků vyrazilo na zkušební záchrannou misi. České drony v poušti obstály

2 minuty radosti
Testování v poušti prozatím vypadá nadějně. Foto: se svolením ČVUT

Jak nalézt ztracené? Vědci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze pracují na vývoji dronů, které by mohly být nápomocné při hledání a záchraně osob. Na začátku května je se slibnými výsledky testovali v poušti ve Spojených arabských emirátech.

Stabilizovaný roj nízkoletících robotů vybavených kamerou s neuronovou sítí je schopen proletět nad nehostinným terénem pouště. Přitom je připravený vyhledat osoby v nouzi, přistát a předat jim balíček první pomoci. „Při realizaci tohoto projektu jsme se nechali inspirovat přírodou. Hejna ptáků za letu či plovoucích ryb jsou vybavená smyslovým orgánem, který jim umožňuje držet se pohromadě a reagovat na situaci, například se vyhnout predátorovi. Náš roj napodobuje tento skupinový pohyb, autonomní roboty si během letu vyměňují jen minimum informací, přesto postupují koordinovaně,“ uvedl doktor Martin Saska, vedoucí skupiny Multi-Robot Systems, která se ve výzkumu angažuje.

Doktor Martin Saska, vedoucí skupiny Multi-Robot Systems. Foto: se svolením ČVUT

Projekt vychází ze spolupráce s firemním partnerem Technology Innovation Institute se sídlem v Abú Zabí. Ten si vybral českou skupinu s ohledem na její světovou dominanci v oblasti rojování a stabilizace nízkoletících robotů. Slibný výzkum prozatím stále ověřuje základní principy. „K dalšímu rozšíření určitě může přispět přistoupení dalších firemních partnerů, které projekt dotáhnou do fáze jeho aplikace. Tady se otevírá prostor pro české firmy, které budou chtít navázat na naše výsledky v oblasti základního výzkumu,“ poznamenal Saska.

Související články

Inspirace

Studentka ČVUT vyvíjí tričko, které uleví od bolestivé menstruace

Společnost

Český vědec vynalezl nový způsob měření alkoholu v krvi

Z domova

Čeští vědci objevili nové poznatky o dynamice Slunce

Z domova

ČVUT vyvíjí pás pro sledování stavu hasičů i vojáků během zásahu

Zaručeně zlepší den

Sochy ohrožených zvířat z písku potěší návštěvníky Pusteven

Hned dvě závodnice přepsaly historii, když zvládly Ironmana pod 8 hodin

Možná konečně víme, proč ženy cítí chlad intenzivněji než muži

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…