Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Roboti pomáhají zachraňovat životy, třeba i hasičům

Ilustrační foto: Pexels

Roboti začínají být čím dál častěji využíváni nejen v medicíně. Na Pyrocaru v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku vystavovatelé představují i hasicího robota, zásahové obleky vybavené elektronikou nebo systémy ochrany proti povodním, informoval server České noviny.

Robota rakouského výrobce představila společnost Požární bezpečnost. Pásový robot vybavený kamerou a ovládaný na dálku se dá osadit čerpadlem, transportními nosítky nebo hasicím systémem. „Zatím to funguje v Rakousku a v Německu, tady v České republice zatím ti roboti rozšíření nejsou,“ řekl Martin Voráček za vystavovatele. Firma GoodPRO z Přeštic na Plzeňsku, která vyrábí zásahové oděvy pro hasiče, zase na akci představila obleky s aktivní ochranou. Díky tomu, že jsou osazené elektronikou, umí hasiče upozornit na hrozící nebezpečí a aktivně s ním komunikují. 

Pyrocar je jedním z největších setkání automobilů hasičů, jejich řidičů a osádek v Česku. Tento rok se konal po pětileté přestávce. Veletrhu se účastnilo skoro 250 sborů dobrovolných hasičů, na travnaté ploše přibyslavského letiště bylo možné vidět okolo 350 hasičských vozů, celkový počet techniky byl ještě vyšší. „Je to určité poděkování dobrovolným hasičům za jejich práci. Mohou se sejít na jednom místě a mohou vidět v podstatě v tuto chvíli to nejlepší z hasičské techniky, co v České republice máme,“ uvedla Monika Němečková, starostka Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Praha je čtvrtým nejbohatším místem v EU

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…