Usnadnit život lidem s cukrovkou 1. typu by měla revoluční umělá slinivka, kterou vyvinuli vědci z anglické Národní zdravotnické služby. Prototyp již využívá na 1 000 britských pacientů z řad dětí i dospělých v rámci testování efektivity zařízení.
Umělá slinivka neustále monitoruje hladinu glukózy v krvi pacienta a automaticky upravuje množství inzulinu podaného prostřednictvím zabudované pumpy. Informace o stavu glukózy odesílá do přenosného monitoru, který lze propojit například s mobilním telefonem. Zařízení tak poskytuje pacientům hned několik výhod. Funguje jako prevence proti život ohrožujícím hypoglykemickým a hyperglykemickým záchvatům, snižuje psychickou zátěž spojenou s nemocí a omezuje nutnost píchání do prstu při zjišťování glykemické hladiny i podávání inzulinových injekcí.
„Nejsme už daleko od svatého grálu plně automatizovaného systému, který umožní lidem s cukrovkou 1. typu žít své životy naplno, aniž by se museli starat o hladinu glukózy ve své krvi nebo o medikaci,“ uvedl specialista na diabetes z Národní zdravotnické služby Partha Kar.
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…