Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Revoluční léčba cukrovky je na světě. Umělá slinivka sama reguluje hladinu inzulinu v těle

Ilustrační foto: Pexels

Usnadnit život lidem s cukrovkou 1. typu by měla revoluční umělá slinivka, kterou vyvinuli vědci z anglické Národní zdravotnické služby. Prototyp již využívá na 1 000 britských pacientů z řad dětí i dospělých v rámci testování efektivity zařízení.

Umělá slinivka neustále monitoruje hladinu glukózy v krvi pacienta a automaticky upravuje množství inzulinu podaného prostřednictvím zabudované pumpy. Informace o stavu glukózy odesílá do přenosného monitoru, který lze propojit například s mobilním telefonem. Zařízení tak poskytuje pacientům hned několik výhod. Funguje jako prevence proti život ohrožujícím hypoglykemickým a hyperglykemickým záchvatům, snižuje psychickou zátěž spojenou s nemocí a omezuje nutnost píchání do prstu při zjišťování glykemické hladiny i podávání inzulinových injekcí.

Umělá slinivka sleduje množství glukózy v krvi a sama reguluje dodávky inzulinu. Foto: NHS

Nejsme už daleko od svatého grálu plně automatizovaného systému, který umožní lidem s cukrovkou 1. typu žít své životy naplno, aniž by se museli starat o hladinu glukózy ve své krvi nebo o medikaci,“ uvedl specialista na diabetes z Národní zdravotnické služby Partha Kar.

Zdroj: NHS, BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Dinosauři měli taky pupík. Dokazují to nalezené fosílie

Láska mezi žirafami. Proč mají tak dlouhé krky?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…