Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Revoluční léčba cukrovky je na světě. Umělá slinivka sama reguluje hladinu inzulinu v těle

Ilustrační foto: Pexels

Usnadnit život lidem s cukrovkou 1. typu by měla revoluční umělá slinivka, kterou vyvinuli vědci z anglické Národní zdravotnické služby. Prototyp již využívá na 1 000 britských pacientů z řad dětí i dospělých v rámci testování efektivity zařízení.

Umělá slinivka neustále monitoruje hladinu glukózy v krvi pacienta a automaticky upravuje množství inzulinu podaného prostřednictvím zabudované pumpy. Informace o stavu glukózy odesílá do přenosného monitoru, který lze propojit například s mobilním telefonem. Zařízení tak poskytuje pacientům hned několik výhod. Funguje jako prevence proti život ohrožujícím hypoglykemickým a hyperglykemickým záchvatům, snižuje psychickou zátěž spojenou s nemocí a omezuje nutnost píchání do prstu při zjišťování glykemické hladiny i podávání inzulinových injekcí.

Umělá slinivka sleduje množství glukózy v krvi a sama reguluje dodávky inzulinu. Foto: NHS

Nejsme už daleko od svatého grálu plně automatizovaného systému, který umožní lidem s cukrovkou 1. typu žít své životy naplno, aniž by se museli starat o hladinu glukózy ve své krvi nebo o medikaci,“ uvedl specialista na diabetes z Národní zdravotnické služby Partha Kar.

Zdroj: NHS, BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…