Recese je u konce: nezaměstnanost klesá, platy se zřejmě zvýší

Nezaměstnanost klesá, volných pracovních pozic přibývá a mzdy se budou postupně zvyšovat. Důvodem je rostoucí ekonomika a vládní podpora tvorby nových pracovních míst. Také se zlepšila komunikace se zaměstnavateli.

Nezaměstnanost v květnu klesla z dubnových 6,7 procent na 6,4 procenta. Bez práce bylo 465 689 lidí, což je nejméně od června 2009. A naopak nejvíc od prosince 2008 je na trhu volných pracovních míst, a to více než 92 tisíc. Přitom loni touto dobou byla míra nezaměstnanosti 7,5 procenta a volných pracovních míst bylo téměř o polovinu méně než nyní.

Nezaměstnanost by měla podle úřadů práce klesat i nadále, protože ekonomika roste a jsou potřeba sezonní pracovníci ve stavebnictví, zemědělství, službách, lesnictví, těžbě, potravinářství, lázeňství či turistickém ruchu. Úspěch si v této rovině přičítá také vláda. „Jasně se ukazuje, že pilíře vládní politiky, na kterých již šestnáct měsíců intenzivně pracujeme, tedy získávání nových investic, vytváření nových pracovních míst, zefektivnění čerpání evropských peněz, stabilizace úřadů práce a proaktivní politika zaměstnanosti, jdou správným směrem, a budeme v jejich plnění nadále se stejnou energií pokračovat,“ řekl premiér Bohuslav Sobotka.

A podle guvernéra České národní banky Miroslava Singera se nezaměstnanost bude v příštím roce dál snižovat a mzdy porostou. Hlubokou a dlouhodobou recesi pravděpodobně máme za sebou.

Autor článku

Profilový obrázek