Rašeliniště na Šumavě jsou suchá, dobrovolníci je začali revitalizovat

Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Mnohá šumavská rašeliniště v posledních letech nemají dostatek vody, a tak se skupina dobrovolníků rozhodla některá z nich revitalizovat. Týká se to zejména rašelinišť v oblasti Soumarského mostu na Prachaticku. Dostatek vláhy je na Šumavě nutné udržovat hlavně kvůli vegetaci stromů a jiných rostlin. Parta dobrovolníků se do obnovy rašelinišť pustila pod záštitou akce Týden pro divočinu.

O významu rašelinišť pro oblast Šumavy není třeba dlouze spekulovat. „V lesích je mnohem méně vody než v minulosti. Je to jednak kvůli menšímu množství srážek a také vyššímu odpařování vody. Rašeliniště dokáže vodu v krajině udržet,“ uvedla jedna z organizátorek akce Renata Placková. Dobrovolníci pokládají na určená místa rašelinotvornou vegetaci a zasypávají odvodňovací kanály zeminou. Tyto kroky pomáhají v přirozené proměně odumřelé organické hmoty na humolit neboli rašelinu.

Správa Šumavského národního parku má v plánu pro příští roky revitalizovat zhruba 2000 hektarů rašeliniště. Podle Plackové to ale je běh na dlouhou trať. „Náprava meliorací vzniklých během chvilky potrvá desítky let. Můžeme říci, že tento projekt je určený pro několik generací,“ uvedla. Celý projekt revitalizace by měl stát několik desítek milionů korun. Představitelé národního parku si ale od zásahů do malých mokřadů a vodních toků slibují výrazné zlepšení nevyhovujících podmínek.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek