Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Radost v pásmu Gazy: znovuotevřelo oblíbené knihkupectví zničené leteckým útokem

Samír Mansúr při znovuotevření svého knihkupectví. Foto: Knihkupectví Samíra Mansúra

Univerzitní studenti i čtenáři v Gaze se mohou znovu zastavit v Knihkupectví Samíra Mansúra. Pyšní se tím, že je schopné dodat jakoukoli knihu, která není k dostání v žádné ze zdejších knihoven. Ještě v létě však leželo v troskách.

Pětipodlažní budova, ve které oblíbené knihkupectví sídlí, byla zasažena raketami 18. května 2021 při válce mezi Izraelem a hnutím Hamás. Více než dvacetiletá snaha o budování rodinného podniku a sto tisíc knih se v několika vteřinách proměnily v cáry papíru zahrabané v sutinách a popelu. Zničení obchodu, který byl známý pro svou výbornou zásobenost, vyvolalo vlnu solidarity napříč světem a povedlo se sesbírat peníze na jeho obnovu.

Když byl obchod zničen, byl jsem úplně na dně, ale naši přátelé a blízcí pozvedli mou morálku. Dnes to je, jako bych se znovu narodil, jsou pro mě druhé narozeniny,“ řekl při znovuotevření v nedaleké budově jeho provozovatel Samír Mansúr. Vyzdvihnul také významnou roli britských dárců, kteří pro Gazu sesbírali 150 tisíc knih. Díky větším prostorům se Palestinci dostanou k ještě širší paletě čtiva. Třípatrová prodejna jim nabídne 400 tisíc publikací od arabských i zahraničních autorů včetně specializované literatury.

Otevření obchodu bylo společenskou událostí. Foto: Knihkupectví Samíra Mansúra

Zdroj: ABC News

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci našli způsob, jak okamžitě extrahovat biopalivo z banánové slupky

Top Gun, Maverick: Je Darkstar skutečný tryskáč? Je to pravděpodobnější, než si myslíte

Výzkumníci vytvořili jako první na světě simulace vzdáleného vesmíru před 11 miliardami let

Španělsko nyní poskytuje stejné platy fotbalistům mužského i ženského národního týmu

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…