Univerzitní studenti i čtenáři v Gaze se mohou znovu zastavit v Knihkupectví Samíra Mansúra. Pyšní se tím, že je schopné dodat jakoukoli knihu, která není k dostání v žádné ze zdejších knihoven. Ještě v létě však leželo v troskách.
Pětipodlažní budova, ve které oblíbené knihkupectví sídlí, byla zasažena raketami 18. května 2021 při válce mezi Izraelem a hnutím Hamás. Více než dvacetiletá snaha o budování rodinného podniku a sto tisíc knih se v několika vteřinách proměnily v cáry papíru zahrabané v sutinách a popelu. Zničení obchodu, který byl známý pro svou výbornou zásobenost, vyvolalo vlnu solidarity napříč světem a povedlo se sesbírat peníze na jeho obnovu.
„Když byl obchod zničen, byl jsem úplně na dně, ale naši přátelé a blízcí pozvedli mou morálku. Dnes to je, jako bych se znovu narodil, jsou pro mě druhé narozeniny,“ řekl při znovuotevření v nedaleké budově jeho provozovatel Samír Mansúr. Vyzdvihnul také významnou roli britských dárců, kteří pro Gazu sesbírali 150 tisíc knih. Díky větším prostorům se Palestinci dostanou k ještě širší paletě čtiva. Třípatrová prodejna jim nabídne 400 tisíc publikací od arabských i zahraničních autorů včetně specializované literatury.
Zdroj: ABC News
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova
Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…