Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Herečka Lenka Zahradnická a mladičká Klárka. Foto: Vendula Fantová

V neděli 27. listopadu se v hradčanském eventovém centru Sněmovní 7 sešly známé osobnosti a lidé postihnutí padáním vlasů v důsledku nemoci, aby společně představili sérii 22 fotografií vytvořenou neziskovou organizací Kolibříci pomáhají, z.ú. za účelem šíření povědomí o tomto problému.

Alopecií ve světě trpí zhruba deset procent populace, u nás jde o tisíce lidí. Alopecie, latinsky alopecia, má několik druhů, a to včetně té nejčastější, která je daná geneticky a postihuje zvláště muže – androgenní alopecie. Jde o typický ústup vlasové linie, a rozhodně to není jen z důvodu přibývajícího věku. Nejhorším případem je naprostý výpadek vlasů a ochlupení (alopecia universalis), který je mnohdy nevratný. Pokud jednou trpíte alopecií, už se jí bohužel do konce života nezbavíte. Někomu se výpadek vrací v řádu let, někdo s ním bojuje stále.

Herec Peter Pecha pro Kolibříci pomáhají, z.ú. Foto: Vendula Fantová

První česká iniciativa pro lidi s alopecií svého druhu


Organizace Kolibříci pomáhají, z.ú. vznikla v roce 2020. Její zakladatelka Lenka Šourková chtěla pomoci kamarádce, která o vlasy přišla kvůli chemoterapii a nemohla najít vhodnou pokrývku hlavy. Vytvořila slušivé čepice a šátky, které nyní rozdává všem, kteří o vlasy přišli v důsledku jakékoliv nemoci. V loňském roce se jí v hlavě zrodil nápad, jak mezi lidi dostat povědomí o této problematice. Spojila se s fotografkou Vendulou Fantovou a vznikla série fotografií, která zachycuje lidi bez vlasů a známe osobnosti, které projekt podpořily. Série se nazývá Poselství, každý z účastníků na toho druhého napsal svůj vzkaz – své poselství, které chce předat světu. Dohromady tvoří kruh silných osobností.

Lidé s alopecií bývají více uzavření do sebe, takže se většinou moc rádi nefotí. Našim cílem je zvýšit jim sebevědomí a šířit osvětu o nemoci, o které toho stále hodně nevíme. V nejobecnější rovině je poselstvím projektu myšlenka, že všichni jsme dokonalí takoví, jací jsme,“ dodává Lenka Šourková.

Alopecií trpí i naše redaktorka Bára Tesařová (vpravo), v Kafe Pragovka se zakladatelkou organizace Lenkou Šourkovou. Foto: archiv Lenky Šourkové

Mezi osobnosti, které se k projektu připojily, patří zpěvačka a moderátorka Kateřina Pechová a její manžel herec Peter Pecha, zpěvák Martin Schreiner, běžkyně Marcela Joglová, herec Karel Zima, herečka Lenka Zahradnická, režisér Markus Krug, herec Igor Orozovič, účastník Love Islandu Jan Petržela a freestyle coach Jan Kaňůrek.

Fotografie jsou stále k vidění na různých místech Prahy


Během nedělního odpoledne se všichni sešli v pražském gotickém sklepě u slavnostního představení všech fotografií, které moderoval Tomáš Drahoňovský. Toho kompletní výpadek vlasů postihl v nedávné době. Alopecií trpí i jeho sestra, autorka oceňovaného komiksu o alopecii Tereza Čechová. „Vlasy jsem začal ztrácet poměrně náhle a nečekaně. Zpočátku nebylo lehké se s tím smířit, přestože jsem měl vzor v mé statečné sestře Tereze, která alopecií onemocněla přede mnou, když jí nebylo ještě ani třicet let,“ poznamenal Drahoňovský.

Účastníci focení při oficiálním představení všech fotografií. Foto: Bára Kropáčková

Fotografie se od letošního května objevily na 8 místech po celé republice – na náplavce v Plzni, v Čáslavi, na letišti v Pardubicích, v Kutné Hoře, v Olomouci, v Jihlavě, v Nové Pace a v pražské Pragovce. Nyní visí na různých místech v Praze (v kavárně Kofárna, Šťastné kavárně, hotelu Meteor, Bistru Antonio Sandev, Dentálním studiu Smile nebo Champagnerii) a můžete si je tedy prohlédnout i vy. Pod QR kódem, který je u každé fotografie uveden, se skrývá příběh daného člověka.

Autorský článek Barbary Tesařové

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi míří až ke hvězdám. Mají na oběžné dráze další malou družici

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Daruj Kelímek! Dobročinný projekt vybral bezmála tři miliony korun

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…