Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Herečka Lenka Zahradnická a mladičká Klárka. Foto: Vendula Fantová

V neděli 27. listopadu se v hradčanském eventovém centru Sněmovní 7 sešly známé osobnosti a lidé postihnutí padáním vlasů v důsledku nemoci, aby společně představili sérii 22 fotografií vytvořenou neziskovou organizací Kolibříci pomáhají, z.ú. za účelem šíření povědomí o tomto problému.

Alopecií ve světě trpí zhruba deset procent populace, u nás jde o tisíce lidí. Alopecie, latinsky alopecia, má několik druhů, a to včetně té nejčastější, která je daná geneticky a postihuje zvláště muže – androgenní alopecie. Jde o typický ústup vlasové linie, a rozhodně to není jen z důvodu přibývajícího věku. Nejhorším případem je naprostý výpadek vlasů a ochlupení (alopecia universalis), který je mnohdy nevratný. Pokud jednou trpíte alopecií, už se jí bohužel do konce života nezbavíte. Někomu se výpadek vrací v řádu let, někdo s ním bojuje stále.

Herec Peter Pecha pro Kolibříci pomáhají, z.ú. Foto: Vendula Fantová

První česká iniciativa pro lidi s alopecií svého druhu


Organizace Kolibříci pomáhají, z.ú. vznikla v roce 2020. Její zakladatelka Lenka Šourková chtěla pomoci kamarádce, která o vlasy přišla kvůli chemoterapii a nemohla najít vhodnou pokrývku hlavy. Vytvořila slušivé čepice a šátky, které nyní rozdává všem, kteří o vlasy přišli v důsledku jakékoliv nemoci. V loňském roce se jí v hlavě zrodil nápad, jak mezi lidi dostat povědomí o této problematice. Spojila se s fotografkou Vendulou Fantovou a vznikla série fotografií, která zachycuje lidi bez vlasů a známe osobnosti, které projekt podpořily. Série se nazývá Poselství, každý z účastníků na toho druhého napsal svůj vzkaz – své poselství, které chce předat světu. Dohromady tvoří kruh silných osobností.

Lidé s alopecií bývají více uzavření do sebe, takže se většinou moc rádi nefotí. Našim cílem je zvýšit jim sebevědomí a šířit osvětu o nemoci, o které toho stále hodně nevíme. V nejobecnější rovině je poselstvím projektu myšlenka, že všichni jsme dokonalí takoví, jací jsme,“ dodává Lenka Šourková.

Alopecií trpí i naše redaktorka Bára Tesařová (vpravo), v Kafe Pragovka se zakladatelkou organizace Lenkou Šourkovou. Foto: archiv Lenky Šourkové

Mezi osobnosti, které se k projektu připojily, patří zpěvačka a moderátorka Kateřina Pechová a její manžel herec Peter Pecha, zpěvák Martin Schreiner, běžkyně Marcela Joglová, herec Karel Zima, herečka Lenka Zahradnická, režisér Markus Krug, herec Igor Orozovič, účastník Love Islandu Jan Petržela a freestyle coach Jan Kaňůrek.

Fotografie jsou stále k vidění na různých místech Prahy


Během nedělního odpoledne se všichni sešli v pražském gotickém sklepě u slavnostního představení všech fotografií, které moderoval Tomáš Drahoňovský. Toho kompletní výpadek vlasů postihl v nedávné době. Alopecií trpí i jeho sestra, autorka oceňovaného komiksu o alopecii Tereza Čechová. „Vlasy jsem začal ztrácet poměrně náhle a nečekaně. Zpočátku nebylo lehké se s tím smířit, přestože jsem měl vzor v mé statečné sestře Tereze, která alopecií onemocněla přede mnou, když jí nebylo ještě ani třicet let,“ poznamenal Drahoňovský.

Účastníci focení při oficiálním představení všech fotografií. Foto: Bára Kropáčková

Fotografie se od letošního května objevily na 8 místech po celé republice – na náplavce v Plzni, v Čáslavi, na letišti v Pardubicích, v Kutné Hoře, v Olomouci, v Jihlavě, v Nové Pace a v pražské Pragovce. Nyní visí na různých místech v Praze (v kavárně Kofárna, Šťastné kavárně, hotelu Meteor, Bistru Antonio Sandev, Dentálním studiu Smile nebo Champagnerii) a můžete si je tedy prohlédnout i vy. Pod QR kódem, který je u každé fotografie uveden, se skrývá příběh daného člověka.

Autorský článek Barbary Tesařové

Související články

Zaručeně zlepší den

Díky žížalám máme co jíst. Jsou zodpovědné za 140 milionů tun jídla ročně

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

Dům z kávy. Sedlina najde využití ve stavebnictví

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…