Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ptačí hodinka: Jak dopadlo celorepublikové sčítání ptáků na krmítku

Dlask tlustozubý se na našich krmítkách objevoval 3× častěji než loni. Foto: Roman Kus

Každý rok se do Ptačí hodinky přidává více lidí, od loňska jejich počet stoupl o 8 000. Dohromady od 7. do 9. ledna sčítalo ptáky na krmítku 35 tisíc dobrovolníků, kteří tak pomáhají České společnosti ornitologické monitorovat přibývaní a ubývání jednotlivých druhů u nás. Nejpočetnějším hostem krmítek je sýkora koňadra a od loňska si polepšili strakapoudi, sojky, brhlíci či dlaskové.

Sčítání ptáků je oblíbenou rodinnou aktivitou. Aktivně sčítají také školní kolektivy. Stačí si vyhradit během sčítacího víkendu jednu hodinu, nasypat ptáčkům do krmítka dostatek pochutin a čekat. Pak už můžete rovnou na webu zaznamenávat počet druhů, které se na vaši zahradu během jedné hodiny přišly podívat. Doporučujeme si připravit třeba i dalekohled, ať si ty krasavce pořádně užijete.

Nebojte se, zvládne to i naprostý amatér, který neměl ve škole z biologie zrovna jedničky. V aplikaci si totiž můžete prohlédnout výborně zpracované obrázky všech druhů samic i samců a podle toho se zorientovat.

Sýkora koňadra je větší než její příbuzná sýkora modřinka. Foto: Roman Kus

Sýkora koňadra už po čtvrté královnou krmítek


Letos dobrovolníci napočítali 707 133 ptáků. Nejpočetnější sýkorky koňadry na krmítku zaznamenalo 88 % sčitatelů, dohromady jich bylo 134 549. V závěsu za nimi byli vrabec polní, vrabec domácí a sýkora modřinka. Kromě nejpočetnějších druhů sleduje Česká společnost ornitologická také nejčastěji zaznamenané druhy, tam se výsledky mírně liší – opět vedla sýkora koňadra, následovaná sýkorou modřinkou a kosem černým.

Kos černý je také českou krmítkovou stálicí. Foto: Roman Kus

Velký posun byl u výskytu strakapouda velkého, kterého loni zaznamenalo jen 26 % dobrovolníků, letos ovšem až 42 %. Neukrýval se ani dlask tlustozubý, který se na krmítkách objevoval 3× častěji než loni. Obecně se letos zaznamenal větší výskyt lesních druhů ptáků. Na 2 % krmítek během hodiny nepřiletěl žádný pták, což České společnosti ornitologické pomáhá zjistit, kde ptáci v republice chybí. Výsledky každý rok porovnávají a dávají do dlouhodobého hlediska výskytu ptáků u nás.

Výskyt strakapouda velkého oproti loňsku výrazně narostl. Foto: Roman Kus

Zdroj: Česká společnost ornitologická

Související články

Zaručeně zlepší den

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…