Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ptačí hodinka: Jak dopadlo celorepublikové sčítání ptáků na krmítku

Dlask tlustozubý se na našich krmítkách objevoval 3× častěji než loni. Foto: Roman Kus

Každý rok se do Ptačí hodinky přidává více lidí, od loňska jejich počet stoupl o 8 000. Dohromady od 7. do 9. ledna sčítalo ptáky na krmítku 35 tisíc dobrovolníků, kteří tak pomáhají České společnosti ornitologické monitorovat přibývaní a ubývání jednotlivých druhů u nás. Nejpočetnějším hostem krmítek je sýkora koňadra a od loňska si polepšili strakapoudi, sojky, brhlíci či dlaskové.

Sčítání ptáků je oblíbenou rodinnou aktivitou. Aktivně sčítají také školní kolektivy. Stačí si vyhradit během sčítacího víkendu jednu hodinu, nasypat ptáčkům do krmítka dostatek pochutin a čekat. Pak už můžete rovnou na webu zaznamenávat počet druhů, které se na vaši zahradu během jedné hodiny přišly podívat. Doporučujeme si připravit třeba i dalekohled, ať si ty krasavce pořádně užijete.

Nebojte se, zvládne to i naprostý amatér, který neměl ve škole z biologie zrovna jedničky. V aplikaci si totiž můžete prohlédnout výborně zpracované obrázky všech druhů samic i samců a podle toho se zorientovat.

Sýkora koňadra je větší než její příbuzná sýkora modřinka. Foto: Roman Kus

Sýkora koňadra už po čtvrté královnou krmítek


Letos dobrovolníci napočítali 707 133 ptáků. Nejpočetnější sýkorky koňadry na krmítku zaznamenalo 88 % sčitatelů, dohromady jich bylo 134 549. V závěsu za nimi byli vrabec polní, vrabec domácí a sýkora modřinka. Kromě nejpočetnějších druhů sleduje Česká společnost ornitologická také nejčastěji zaznamenané druhy, tam se výsledky mírně liší – opět vedla sýkora koňadra, následovaná sýkorou modřinkou a kosem černým.

Kos černý je také českou krmítkovou stálicí. Foto: Roman Kus

Velký posun byl u výskytu strakapouda velkého, kterého loni zaznamenalo jen 26 % dobrovolníků, letos ovšem až 42 %. Neukrýval se ani dlask tlustozubý, který se na krmítkách objevoval 3× častěji než loni. Obecně se letos zaznamenal větší výskyt lesních druhů ptáků. Na 2 % krmítek během hodiny nepřiletěl žádný pták, což České společnosti ornitologické pomáhá zjistit, kde ptáci v republice chybí. Výsledky každý rok porovnávají a dávají do dlouhodobého hlediska výskytu ptáků u nás.

Výskyt strakapouda velkého oproti loňsku výrazně narostl. Foto: Roman Kus

Zdroj: Česká společnost ornitologická

Související články

Zaručeně zlepší den

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…