První německé město se připojilo k iniciativě Zero Waste

Zdroj fotografie: Pixabay

Celý svět řeší, jak uchránit naši planetu před jejím nenávratným poškozením. Jedním ze stále populárnějších opatření je projekt Zero Waste, který má za cíl omezit odpad a obnovit zdroje. Německé město Kiel podpořilo iniciativu svým podpisem.

Němci jsou lídry v recyklování, nicméně pobaltský přístav Kiel je prvním německým městem, které podpořilo projekt Zero Waste svým podpisem. Informovala o tom agentura Bloomberg. „Na jedné straně patříme mezi světové šampiony v třídění odpadků, ale na straně druhé se produkce plastového odpadu vůbec nesnížila, spíše naopak. Musíme se zamyslet nad tím, jak předcházet jeho vzniku,“ uvedl šéf městské agentury na ochranu životního prostředí Andreas von der Heydt. Město se pokusí změnit chování obyvatel v případě produkce odpadků. Dalším cílem je omezení obalů v obchodech. Kiel bude zároveň propagovat second handy nabízející nejen oblečení, ale také nábytek nebo stavební materiály. 

Termín zero waste byl poprvé použit v roce 1996 v Austrálii. Tehdy se politici s veřejností dohodli na tom, že nebudou zemi zatěžovat skládkami a spalovnami a rozhodli se vypracovat plán na nakládání s odpady. Postupně se ke strategii přihlásily další regiony a města.

Související články

Byznys

V Litoměřicích se otevřela nová bezobalová prodejna

Společnost

Studenti v Hradci Králové mají perlivou i neperlivou vodu zdarma

Inspirace

Ministerstvo bojuje proti nadužívání jednorázového nádobí

Inspirace

Díky novému rozhodnutí Evropské unie jednorázovým plastům odzvoní

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura