První mládě orla nejmenšího na světě odchovali v liberecké zoo

Zdroj fotografie: Zoo Liberec

O odchov orla nejmenšího se v liberecké zoologické zahradě pokoušeli deset let. Nyní se jim to povedlo, a to jako prvním na světě. ,,Pro libereckou zoo je to obrovský úspěch světového charakteru, jelikož se jedná o historicky první odchov tohoto dravce v zoologických zahradách,” uvedla pro ČTK mluvčí zoo Barbara Tesařová.

Mládě dravce se vylíhlo 25. května a bylo umístěno do speciálního inkubátoru, kde se ho ošetřovatelé snažili rozkrmit. Po necelém týdnu ho přesunuli zpět do hnízda. ,,Byli jsme velice nervózní, jak celá akce dopadne. Podkládání bývá rizikové a nezřídka se stává, že rodiče mláděti ublíží či ho vůbec nepřijmou,” popsal zoolog Jan Hanel. Vše však i přes obavy ošetřovatelů dopadlo dobře. ,,Samice navíc začala okamžitě po příletu na hnízdo malého opeřence krmit, což vůbec není u dravých ptáků standardní. Většinou mláďata hned zalehnou a ptáčata nechávají den bez potravy,” dodal Hanel. Návštěvníci malého opeřence uvidí až za několik měsíců, nejdříve na podzim.

Podle Tesařové chovají zoologické zahrady pouhých sedmnáct jedinců tohoto druhu. V celé Evropě jich ve volné přírodě pobývá asi 5200 párů, ve střední Evropě asi deset až patnáct z nich. Vzácně je možné se s orlem nejmenším setkat i ve východní části České republiky.

Autor článku