Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Zdroj fotografie: Freepik

Udržitelná budoucnost je díky nové vodíkové baterii australské firmy LAVO na dohled. Ve spolupráci s Univerzitou v Novém Jižním Walesu vzniklo první veřejně dostupné uložiště solární energie na světě.

Baterie na bázi vodíku je velká jako lednice a má kapacitu 40 kilowatthodin. To je zhruba takové množství energie, které stačí jedné domácnosti na dva dny. V případě výpadku proudu tak lidé mohou využít vlastní spolehlivý zdroj elektřiny. Funkční uložiště navíc některým domácnostem umožní úplně přejít na obnovitelnou energii.

Zařízení má životnost až 30 let a následně jej lze kompletně zrecyklovat. „Jako společnost čelíme nesporným dopadům klimatických změn na životní prostředí, a proto jsme pyšní, že můžeme být součástí globálního přesunu k čistší a zelenější energetice. Věříme, že technologie vodíkových uložišť mají před sebou zářnou budoucnost,“ uvedl generální ředitel LAVO Alan Yu.

Systém ukládá solární energii ve formě vodíku, z něhož může domácnost čerpat elektřinu až dva dny. Zdroj: LAVO

Díky energii ze solárních panelů vytváří systém LAVO z vody vodík, který ukládá do speciálních baterií. Ty potom pod regulovaným napětím přivádí energii do domu. Na rozdíl od ostatních alternativ na trhu se LAVO dobíjí průběžně a má třikrát větší úložnou kapacitu. Jednotlivé baterie se dají vyjmout a využít pro napájení kola či domácího grilu. Pro zájemce, kteří si celý systém nemohou dovolit, firma v budoucnu chystá také vodíkové kanystry pro napájení dílčích částí domácnosti.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost