Průlom v záchraně nosorožců. Vědci vypěstovali umělé embryo

Zdroj fotografie: pexels.com

Vědci využili metody umělé reprodukce a vyvinuli hybridní embryo ze dvou příbuzných druhů nosorožce – bílého severního a bílého jižního. To přispěje k záchraně druhu nosorožce bílého severního, který je na pokraji vyhynutí. Na celém světě žijí pouze dvě samice tohoto druhu.

„Jde o úplně první embrya nosorožců na světě, která byla vyvinuta v laboratoři. Existuje velká šance, že po jejich vložení do dělohy náhradní matky samice zabřezne,“ uvedl za výzkumný institut Thomas Hildebrandt. Tento pokrok k záchraně druhu publikovali vědci v časopise Nature Communications. Na úspěchu spolupracovali odborníci z Německa, Itálie i České republiky.

Vědci se nyní pokusí získat vajíčka z posledních dvou žijících samic nosorožce bílého severního. Náhradní matkou se stane samice nosorožce příbuzného druhu. „Pro oplodnění byly použity zmrazené vzorky semene z uhynulých samců bílých severních nosorožců. Následné úspěšné vytvoření hybridního embrya je zásadním krokem k narození prvního mláděte nosorožce bílého severního pomocí metod umělé reprodukce,“ vysvětlil Přemysl Rabas,  ředitel královédvorské ZOO, kde se narodily poslední dvě žijící samice nosorožců. Odborníci nyní pracují na vývoji metody pro vloženy embrya do samice.

Autor článku

Zuzana Tomášková