Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Průlom v záchraně nosorožců. Vědci vypěstovali umělé embryo

Zdroj fotografie: pexels.com

Vědci využili metody umělé reprodukce a vyvinuli hybridní embryo ze dvou příbuzných druhů nosorožce – bílého severního a bílého jižního. To přispěje k záchraně druhu nosorožce bílého severního, který je na pokraji vyhynutí. Na celém světě žijí pouze dvě samice tohoto druhu.

„Jde o úplně první embrya nosorožců na světě, která byla vyvinuta v laboratoři. Existuje velká šance, že po jejich vložení do dělohy náhradní matky samice zabřezne,“ uvedl za výzkumný institut Thomas Hildebrandt. Tento pokrok k záchraně druhu publikovali vědci v časopise Nature Communications. Na úspěchu spolupracovali odborníci z Německa, Itálie i České republiky.

Vědci se nyní pokusí získat vajíčka z posledních dvou žijících samic nosorožce bílého severního. Náhradní matkou se stane samice nosorožce příbuzného druhu. „Pro oplodnění byly použity zmrazené vzorky semene z uhynulých samců bílých severních nosorožců. Následné úspěšné vytvoření hybridního embrya je zásadním krokem k narození prvního mláděte nosorožce bílého severního pomocí metod umělé reprodukce,“ vysvětlil Přemysl Rabas,  ředitel královédvorské ZOO, kde se narodily poslední dvě žijící samice nosorožců. Odborníci nyní pracují na vývoji metody pro vloženy embrya do samice.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Vědci objevili nové výhody roušek. Zmírňují průběh nemoci a můžou nahradit očkování

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.