Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Protéza sluší i zvířecím kamarádům. Mladému čápovi usnadňuje život

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Protézy a různé další vymoženosti už nejsou jen výsadou člověka, použít se dají i u zvířat. Na vlastní nohu se o tom přesvědčilo mládě čápa z Chebu, které přišlo o jednu z dolních končetin. Díky protéze z 3D tiskárny už vesele hopká se svými přáteli.

Čapí mládě se dostalo do Záchranné stanice živočichů Soos nedaleko Františkových Lázní poté, co je zabrala webkamera namířená na jeden z komínů v Chebu. Tehdy si sledující všimli úrazu a zkontaktovali záchrannou stanici. Mládě si vzal na starost veterinář Michal Houtke, který také přišel s nápadem na výrobu protézy. Malý čáp se tak stal prvním zvířecím pacientem v Česku, který obdržel protézu vytištěnou pomocí metody 3D tisku. Navrhl a vyrobil ji pro něj sedmnáctiletý student Matyáš Michl. Ten svůj výtvor stále zdokonaluje.

Důkazem budiž fakt, že dnes čáp nosí už třetí verzi protézy. U první verze byl problém s odíráním pahýlu nohy a s příchytnými pásky, které si čáp sundával. Druhá protéza zase začala být rostoucímu čápovi malá. Ovšem ani u třetího modelu práce nekončí. „Třetí protéza, nejnovější model, je o něco zkrácená, protože se čápovi začaly v místě dělat otlaky.  Má kolenní kloub, díky kterému se protéza neprotáčí,“ popsal student Michl pro Novinky. Ani tím však jeho práce nekončí. Mladík totiž připravuje i čtvrtou verzi náhradní končetiny, kterou by měl doplňovat i umělý kotník pro lepší chůzi. Necháme se překvapit, co všechno ještě vymyslí.

Zdroj: Novinky

Související články

Zaručeně zlepší den

Vůně způsobuje závislost na Disneylandu

Bhútán hlásí navýšení počtu sněžných levhartů o 40 procent

Nahradí ChatGPT lékaře? Zvládl správně diagnostikovat nemoc

Všímáte si obličejů ve svém okolí? Pak asi překypujete láskou

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…