Protézy a různé další vymoženosti už nejsou jen výsadou člověka, použít se dají i u zvířat. Na vlastní nohu se o tom přesvědčilo mládě čápa z Chebu, které přišlo o jednu z dolních končetin. Díky protéze z 3D tiskárny už vesele hopká se svými přáteli.
Čapí mládě se dostalo do Záchranné stanice živočichů Soos nedaleko Františkových Lázní poté, co je zabrala webkamera namířená na jeden z komínů v Chebu. Tehdy si sledující všimli úrazu a zkontaktovali záchrannou stanici. Mládě si vzal na starost veterinář Michal Houtke, který také přišel s nápadem na výrobu protézy. Malý čáp se tak stal prvním zvířecím pacientem v Česku, který obdržel protézu vytištěnou pomocí metody 3D tisku. Navrhl a vyrobil ji pro něj sedmnáctiletý student Matyáš Michl. Ten svůj výtvor stále zdokonaluje.
Důkazem budiž fakt, že dnes čáp nosí už třetí verzi protézy. U první verze byl problém s odíráním pahýlu nohy a s příchytnými pásky, které si čáp sundával. Druhá protéza zase začala být rostoucímu čápovi malá. Ovšem ani u třetího modelu práce nekončí. „Třetí protéza, nejnovější model, je o něco zkrácená, protože se čápovi začaly v místě dělat otlaky. Má kolenní kloub, díky kterému se protéza neprotáčí,“ popsal student Michl pro Novinky. Ani tím však jeho práce nekončí. Mladík totiž připravuje i čtvrtou verzi náhradní končetiny, kterou by měl doplňovat i umělý kotník pro lepší chůzi. Necháme se překvapit, co všechno ještě vymyslí.
Zdroj: Novinky
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…