Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Projekty, které nás letos zahřály u srdce. Zachraňte psí život a potěšte české výrobce

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Pohladí po duši, pomohou slabším a zanechají dobrý pocit. Přinášíme adventní přehled českých pozitivních projektů, které šíří dobro mezi lidmi a inspirují nás k dobrým skutkům. Všechny projekty naleznete na našich sociálních sítích v rámci Adventního kalendáře pozitivních projektů.

Dejte nám šanci

Starým, týraným a handicapovaným pejskům nabízí útočiště hospic Dejte nám šanci, jehož majitelé učí zvířata znovu věřit lidem a poskytují jim šanci na lepší život. Pejsci zde žijí v domě společně s majiteli hospicu, se kterými chodí na pravidelné procházky a jezdí na výlety do okolí. Zakladatelé Eliška a Martin poskytují psům potřebnou veterinární péči, kvalitní stravu a socializaci. Pro opuštěná zvířata hledají ty nejlepší domovy anebo je nechávají v hospicu v klidu dožít.

Ilustrační foto: Pexels

Darujeme české Vánoce

Pokud chcete o Vánocích věnovat dárky, které pomáhají, projekt Darujeme České Vánoce je ideálním řešením. Jedná se o katalog certifikovaných českých řemeslníků a živnostníků, kteří nabízí dárky lokální výroby všech druhů. V databázi zákazníci najdou nejrůznější produkty od dekorací, přes jídlo a nábytek, až po dětské vybavení a oblečení. Všichni tvůrci podstupují přes zařazením do katalogu pečlivé prověření atestací.

Slyším očima

Překonat nástrahy běžného života a komunikovat lépe s ostatními lidmi umožní neslyšícím lidem aplikace Slyším očima. Projekt je založený na kombinaci rozšířené reality a speciálních brýlí, které převedou okolní zvuky do vizuální formy a uživatelům se zobrazí buďto v psané podobě, nebo jako avatar překládající dialog do znakové řeči. „Uživatelům neunikne nic z okolního dění a spolehlivě rozpoznají, pokud v okolí projede záchranka nebo na ně kdosi zpovzdálí zavolá, že si v obchodě zapomněli peněženku,“ uvedly autorky projektu. 

Ilustrační foto: Pexels

Zachraň jídlo

Pozornost si zaslouží i český projekt Zachraň jídlo, který bojuje proti plýtvání jídlem a usiluje o systémové změny v darování potravin. Autoři projektu pořádají pro veřejnost informační kampaně, happeningy a vzdělávací akce ve firmách. Věnují se také takzvanému paběrkování, což je sběr plodin, které zůstávají na polích kvůli nevyhovující estetice. Sesbírané potraviny pak darují potravinovým bankám. Na webu najdou zájemci tipy, jak šetrně nakupovat, skladovat a mrazit potraviny nebo jak nakládat se zbylým jídlem. Na využití potravin do posledního kousku při domácím vaření se zaměřuje také kuchařka s názvem Zachraň jídlo v kuchyni.

Práh jižní Morava

Pacienti s psychickými potížemi mohou vyhledat pomoc se začleněním do běžného života v Prahu jižní Morava. Jedná se o otevřenou dílnu, která poskytuje dětem a mladým lidem podporu v krizových životních situacích, pomoc s úřední administrativou, hledáním práce a blízkými vztahy. Zaměstnanci učí své klienty starat se správně o své zdraví a trávit smysluplně svůj volný čas. Práh jižní Morava nabízí také chráněné bydlení přímo v objektu.

Ilustrační foto: Pxfuel

TěhuDeník

TěhuDeník pomůže novopečeným rodičům s přípravou na narození dítěte. Na webu se tatínci i maminky mohou inspirovat upřímnými a lidskými výpověďmi a tipy ostatních rodičů. Zároveň si přes server uživatelé mohou vytvořit seznam potřebné výbavičky pro příbuzné a přátele, který zamezí zbytečnému hromadění nechtěných věcí a dvojení darů. „Nechceme další z klasických internetových bazarů. Půjde o propracovaný systém, který dlouhodobě propojí maminky a možná díky němu vniknou i nová přátelství,” uvedl jeden z autorské dvojice Tomáš Martinek.

Zdroj: Darujeme České Vánoce, Zachraň jídlo, Slyším očima, Práh jižní Morava, TěhuDeník, Dejte nám šanci

Související články

Zaručeně zlepší den

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…