Pohladí po duši, pomohou slabším a zanechají dobrý pocit. Přinášíme adventní přehled českých pozitivních projektů, které šíří dobro mezi lidmi a inspirují nás k dobrým skutkům. Všechny projekty naleznete na našich sociálních sítích v rámci Adventního kalendáře pozitivních projektů.
Sousedský klub Zuzany Vránové poskytuje zdarma sousedskou pomoc všem, kteří ji potřebují. Pomocí společného setkávání propojuje generace a podporuje sounáležitost a solidaritu, která patří k sousedskému životu. Zdarma poskytuje právní pomoc v oblastech exekucí, dědictví či svěření do pěstounské péče, i psychologickou pomoc financovanou z darů a grantů. Samoživitelkám a seniorům rozváží Sousedský klub jídlo z Potravinové banky Praha a supermarketů Tesco. Týdně rozveze zhruba tunu potravin potřebným.
Péči o duševní zdraví z domova, ze školy či z práce nabízí projekt Digiterapie. Stačí si na webu zvolit odborníka a rezervovat termín. Konzultace probíhají online prostřednictvím videohovorů. Digiterapie nabízí terapeutická i koučovací sezení pro jednotlivce a komunity. „V posledních letech výrazně narůstá množství lidí zažívajících nadměrný stres, přetížení, obavy či výrazný pokles nálad. Naším úkolem je apelovat, že starat se o svoji psychiku je stejně normální, jako chodit k zubaři,“ uvádí autoři projektu na svých stránkách.
Ježíškova vnoučata jsou projektem Nadačního fondu Českého rozhlasu, který plní přání seniorům z celé republiky. V současné době je v projektu zapojeno více než 900 domovů pro seniory, ústavů sociální péče a sociálních služeb. Ježíškovým vnoučetem se může stát každý, stačí si jen vybrat z přání zveřejněných na stránkách projektu a doručit dárek osobně po předchozí domluvě s konkrétním zařízením, nebo jej zaslat poštou. Nadační fond pořádá také sbírku na nákladnější zážitková přání. Těmi mohou být kulturní vystoupení v domovech či pohybové aktivity pro seniory.
S příchodem zimy nastal náročný čas pro lidi bez domova. Koupí takzvané Nocleženky mohou lidé zajistit noc v teple jednomu člověku. Za 100 korun dostanou lidé bez domova kromě noclehu také možnost základní hygieny, ošetření, polévku s pečivem, teplý nápoj a schůzku se sociálním pracovníkem. Armáda spásy ČR nabízí Nocleženku i formou vánočního dárku. Stačí poukaz zakoupit jménem obdarovaného, ten pak obdrží dárkový certifikát.
Webová a mobilní aplikace Nenech to být bojuje s šikanou ve školách, firmách i na úřadech. Oběti šikany mohou využít anonymní oznamovací kanál a vyřešit problém s pracovníky aplikace. Ti se zabývají kromě šikany také bojem proti domácímu násilí. Díky speciální šifře mohou oběti kontaktovat odborníky bez upozornění původce násilí.
Sociální podnik Pragulic nabízí prohlídky Prahy vedené lidmi bez domova, kteří město znají jako své boty, a díky zakoupeným prohlídkám získávají naději na lepší život. Průvodci ukážou zájemcům zákoutí Prahy mimo turistické křižovatky, opředená tajemstvím a kuriozitami. Peníze z prohlídek putují na vzdělání a přípravu lidí bez domova na nástup do zaměstnání.
Zdroj: Sousedský klub, Digiterapie, Pragulic, Ježíškova vnoučata, Nocleženka, Nenech to být
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let
Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…