Projekt z dílny české firmy by mohl snížit spotřebu jednorázových obalů

Zdroj fotografie: MIWA

Každý z nás drtivou většinu obalů potravin po zkonzumování obsahu vyhodí. Nosíme si tak vlastně z obchodu domů spoustu nevyužitelných odpadků, které v lepším případě čeká recyklace. Česká firma Arancia se snaží s plýtváním bojovat po svém. Díky svému projektu MIWA umožňuje malým i velkým obchodům prodávat potraviny bez jednorázových obalů ve speciálních kapslích, které se dají znovu plnit.

Jedná se o propracovaný systém balení, distribuce a prodeje potravin tak, aby nedocházelo ke zbytečnému plýtvání. Zjednodušeně se jedná o takzvaný bulk shopping, při kterém si zákazník z větší nádoby odsype či odlije do speciálních kapslí tolik zboží, kolik potřebuje. „Systém je vhodný pro všechny druhy obchodů s potravinami, kavárny nebo i farmářské prodejny.

Ve zkratce MIWA se skrývá poselství celého projektu – minimum waste, tedy minimum odpadu. Zatím se dá aplikovat pouze na sypké trvanlivé potraviny, jako třeba luštěniny, těstoviny, trvanlivé tekutiny nebo na nepotravinové zboží – například psí granule. Princip projektu není vlastně vůbec žádná novinka, na podobném principu fungovaly i prvorepublikové koloniály. S rostoucí spotřebou, kdy průměrná česká rodina vyprodukuje ročně až tunu odpadu, se však „retroprojekt“ může stát převratným.

Zdroj: ihned.cz

Autor článku

Profilový obrázek