Obecně se má za to, že se zvířata vyvíjejí tak, aby byla větší, a to tím, že během svého vývoje rostou rychleji než jejich předci za stejnou dobu. Ukázalo se však, že to tak úplně není, píše server Interesting Engineering.
Teropodi, pro nás známější jako masožraví dinosauři, kteří obývali prehistorickou Zemi, byli různých velikostí. Od obřího Tyrannosaura rexe velikosti autobusu až po menšího Velociraptora velikosti psa. Vědci se dlouho snažili přijít na to, proč se velikosti dinosaurů vyvinuly tak odlišně.
Nyní však díky studii zveřejněné v časopise Science víme, že se dinosauři překvapivě nemuseli vyvinout do své finální velikosti tím, že rostli pomaleji nebo rychleji než jejich předci.
Spousta zvířat, včetně dinosaurů, měla kosti, které se každoročně zpomalovaly nebo přestaly růst. Podobně jako u letokruhů tento znak odhaluje věk zvířete a lze jej také použít k výpočtu rychlosti růstu.
Tyto takzvané prstence se nazývají kortikální růstové značky, jak uvádí sám autor studie Michael D. D’Emic, paleontolog z Adelphi University.
Celkově tým mezinárodních výzkumníků zkoumal 80 různých kostí teropodů, u kterých změřili zhruba 500 takových růstových prstenců. Výsledky ukazují, že široce rozmístěné prstence naznačují rychlejší růst a úzce rozmístěné prstence naopak ukazují, že zvíře rostlo pomaleji. Také zjistili, že neexistuje žádný vztah mezi rychlostí růstu a velikostí těla.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…