Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příroda se dostává do popředí zájmu filantropů. Na její ochranu věnovali rekordních 5 miliard dolarů

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Bohatí lidé po celém světě dávají část svého majetku na dobročinné účely, jako je boj proti chudobě, vzdělávání nebo umění. Čím dál častěji se však soustředí i na ochranu přírody. Do roku 2030 se zavázali podpořit projekty, které povedou k ochraně 30 procent kontinentů a oceánu.

Na konci září se devět významných nadací zavázalo, že finančně podpoří jeden z cílů právě dojednávané dohody pod hlavičkou OSN. Tím je dosáhnout ochrany téměř třetiny plochy země, zatímco dnes je chráněno 15 procent země a 7 procent oceánů. „Můžeme vyřešit krizi, které příroda čelí,“ říká filantrop Hansjörg Wyss, který se zavázal investovat v přepočtu přes 30 miliard korun. „Znamená to ale, že nejbohatší národy a nejbohatší jednotlivci se zavážou reinvestovat naše obrovské majetky zde na Zemi, chránit přírodu, naši půdu, vodu a zvířata.“

Ochrana přírody stále není na předních místech zájmu nadací. Putuje k ní jen 8 procent dobročinných financí, ale daří se získávat k propagaci světově známé tváře, jako je třeba majitel Amazonu Jeff Bezos. Zapojení nejbohatších lidí do celosvětových projektů zároveň vede k tomu, že se dají dělat koncepčně a v koordinaci s obyvateli regionů, kterých se týkají, stejně jako mohou být navázány na garanci jejich lidských práv.

Ochrana ohrožených druhů mezi filantropy postupně získává popularitu. Ilustrační foto: Pexels

Bratr britského ministra přírodního prostředí Bena Goldsmitha Zac Goldsmith poukazuje na to, že ochraně přírody se lze úspěšně věnovat i s málo penězi. „Napravovat přírodu je opravdu levné. Příroda je neuvěřitelně mocná síla. Pokud jí dáte prostor, velmi rychle se zotaví. Není to jako stavět nemocnici cihlu po cihle, stroj za strojem. K tomu, aby se věci s přírodou daly do pohybu, nejsou nutné žádné obrovské investice. Je to vlastně relativně levné,“ dodává.

Zdroj: The Guardian, Campaign for Nature

Související články

Zaručeně zlepší den

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…