Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příroda se dostává do popředí zájmu filantropů. Na její ochranu věnovali rekordních 5 miliard dolarů

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Bohatí lidé po celém světě dávají část svého majetku na dobročinné účely, jako je boj proti chudobě, vzdělávání nebo umění. Čím dál častěji se však soustředí i na ochranu přírody. Do roku 2030 se zavázali podpořit projekty, které povedou k ochraně 30 procent kontinentů a oceánu.

Na konci září se devět významných nadací zavázalo, že finančně podpoří jeden z cílů právě dojednávané dohody pod hlavičkou OSN. Tím je dosáhnout ochrany téměř třetiny plochy země, zatímco dnes je chráněno 15 procent země a 7 procent oceánů. „Můžeme vyřešit krizi, které příroda čelí,“ říká filantrop Hansjörg Wyss, který se zavázal investovat v přepočtu přes 30 miliard korun. „Znamená to ale, že nejbohatší národy a nejbohatší jednotlivci se zavážou reinvestovat naše obrovské majetky zde na Zemi, chránit přírodu, naši půdu, vodu a zvířata.“

Ochrana přírody stále není na předních místech zájmu nadací. Putuje k ní jen 8 procent dobročinných financí, ale daří se získávat k propagaci světově známé tváře, jako je třeba majitel Amazonu Jeff Bezos. Zapojení nejbohatších lidí do celosvětových projektů zároveň vede k tomu, že se dají dělat koncepčně a v koordinaci s obyvateli regionů, kterých se týkají, stejně jako mohou být navázány na garanci jejich lidských práv.

Ochrana ohrožených druhů mezi filantropy postupně získává popularitu. Ilustrační foto: Pexels

Bratr britského ministra přírodního prostředí Bena Goldsmitha Zac Goldsmith poukazuje na to, že ochraně přírody se lze úspěšně věnovat i s málo penězi. „Napravovat přírodu je opravdu levné. Příroda je neuvěřitelně mocná síla. Pokud jí dáte prostor, velmi rychle se zotaví. Není to jako stavět nemocnici cihlu po cihle, stroj za strojem. K tomu, aby se věci s přírodou daly do pohybu, nejsou nutné žádné obrovské investice. Je to vlastně relativně levné,“ dodává.

Zdroj: The Guardian, Campaign for Nature

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Nový život vyhozeným pokojovým rostlinám dávají nadšenci v Seville

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…