Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy českých značek: Becherovka povýšila ze žaludečních kapek na nedobytný cíl plagiátorů

Foto: Becherovka

Své 214. výročí letos oslaví vyhlášený bylinný likér, chlouba České republiky a držitel mnoha světových ocenění – Becherovka. Přečtěte si, jak nápoj přišel ke své originální receptuře a čemu vděčí za svůj raný úspěch.

English Bitter na císařském dvoře

Becherovka se již více než 200 let vyrábí z karlovarské vody, lihu, přírodního cukru a tajné směsi bylinek a koření. Její tradiční receptura se zrodila roku 1805, kdy osobní lékař knížete Maxmiliana Friedricha von Plattenberg daroval Josefu Becherovi recept na nový likér. Karlovarský obchodník tak o dva roky později začal prodávat léčebný nápoj s názvem English Bitter určený k léčbě onemocnění žaludku. Becherovy kapky rychle získaly na oblibě díky unikátnímu spojení léčivých účinků bylin a lahodné chuti.

Vývoz Becherovky do světa začal už v polovině 19. století. Na svých lodích tento likér zavedla například dopravní firma Lloyd jako lék na potíže se zažívacím traktem, pálení žáhy, žaludeční křeče a mořskou nemoc. Na začátku 20. století se Becherovka stala dvorním dodavatelem císařského dvora.

Zestátnění podniku a konec rodinného tajemství

Za dob socialistického Československa byl likér jedním z nejúspěšnějších vývozních artiklů. Becherovka byla po válce celých 57 let v rukou státu. K jejímu zestátnění došlo po poválečném odsunu Becherů z České republiky. Poslední členka rodu Becherů a jediná ženská držitelka výrobního tajemství Hedda Becher tak musela vydat rodinný poklad komunistickému režimu. Firma přešla zpět do soukromého vlastnictví až v roce 2001. V současnosti značku vlastní francouzský koncern Pernod Ricard.

Dvě století úspěchu

Becherovka od svého vzniku získala celou řadu ocenění, mezi nejvzácnějšími například čestné medaile a tituly ze světových výstav či nejvyšší udělovaný titul Grand Prix z Paříže 1900. Mezinárodní ceny však sbírá i v současnosti – třeba zlatou medaili na San Francisco World Spirits Competition 2016, kde opakovaně soutěží více než 1400 značek.

Světový věhlas likéru podnítil mnohé zloděje a plagiátory ke kopírování názvu, etiket i samotného nápoje, značka se však všem pokusům úspěšně ubránila.

Cesta k nezaměnitelnému designu

Svůj legendární plochý tvar získala lahev Becherovky již v roce 1866. O čtyřicet let později se pak začala odlévat ze zeleného skla. V roce 2003 vznikla typická žlutomodrá etiketa se symbolickou červenou pečetí a podpisem syna zakladatele likérky, Jana Bechera. Symbolika však jako by stále nebyla kompletní, a tak v roce 2018 etiketa prošla poslední úpravou. „Přivedli jsme k životu kryptogram, tajemný symbol provázející značku od samého počátku. Nová lahev s sebou tak nese tajemství staré více než dvě stě let,“ uvádí firma na svých stránkách.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…