Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy českých firem: Stavebnice SEVA bavila Čechy v osmdesátkách i během pandemie

Stavebnice SEVA se v Česku vyrábí už přes 40 let. Foto: SEVA

Od svých počátků vyprodukovala přes 1,2 miliardy kostiček. Většina z nich zůstala v tuzemsku, ale stavebnice SEVA má své fanoušky i v Austrálii, Kanadě, Číně, USA nebo zbytku Evropy. Jak se stavebnice během let vyvíjí a proměňuje? Jak se jí daří držet krok s dobou? A jak v minulosti pomohla vyvléknout se z pokuty?

V polovině 70. let spatřily světlo světa první návrhy a výkresy na novou stavebnici, která měla československým dětem umožnit sestavit skoro cokoliv je napadne. Následovaly roky dalšího vývoje a příprav a na podzim roku 1979 byla stavebnice SEVA uvedena na trh, tak aby mohla prvním šťastlivcům udělat radost pod stromečkem. „Byla to stavebnice SEVA 1, kterou do dnešního dne vyrábíme ve stejném provedení. Pouze se za tu dobu několikrát změnil obal a dnes je pojmenovaná jako SEVA KLASIK – Jednička,“ říká Jan Stránský, vedoucí obchodního a marketingového oddělení firmy.

Ze stavebnice lze postavit traktor stejně jako rodinný dům nebo vesmírnou družici. Foto: SEVA

Tehdejší stavebnice se od té dnešní příliš neliší, konstrukční systém zůstal beze změny. „Základními kameny jsou křížové spojky a konstrukční díly, které do roku 2009 měly pouze modrou barvu. SEVA dostala nový impuls poté, co ji v roce 2005 koupila společnost BENEŠ a LÁT a.s. Od té doby SEVA už nebyla jen modrá a bílá. Modré díly dnes mají více jak deset barevných variant. Křížová spojka je lehce konzervativní a aktuálně je na trhu ve třech barvách,“ vysvětluje Stránský. Od svého vzniku se stavebnice stále vyrábí na Semilsku, kde se díly nalisují, zkompletují a vyexpedují, jde tedy o ryze český produkt.

Vrchol popularity zažívala SEVA v 80. letech. Po revoluci se otevřely dveře i zahraničním stavebnicím, a tak zájem uvadal, nyní ale prochází již třetím rokem renesancí. „Díky pandemické situaci se k ní lidé vrátili, ať už tím, že prohledali půdy, našli tam SEVU a objednali si další, nebo hledali hračku-stavebnici, kterou by se doma v lockdownu zabavili. V roce 2020 byl ohromný zájem a nestíhali jsme uspokojovat poptávku,“ uvádí Stránský s tím, že obraty byly o víc než 50 procent vyšší oproti očekávání.

A protože nechce firma usnout na vavřínech, chystá novinku, která má oslovit i současnou smartphonovou generaci. Nová je i série TECHNIK, jež je technickým vrcholem v historii stavebnice, přičemž každá ze sestav nabízí hned několik pohyblivých funkcí. Společnost se navíc při svém fungování snaží o maximální ohleduplnost vůči životnímu prostředí – šetří energii i vodu, vysazuje stromy, v portfoliu má taky stavebnici vyrobenou z cukrové třtiny.

I když už SEVA své barevné portfolio rozšířila, pamětníkům zůstává v mysli jako modro-bílá. Foto: SEVA

Chcete-li na závěr jednu historku ze zákulisí, tady je: Psal se rok 1985 a jednoho tehdejšího zaměstnance zastavila policejní kontrola kvůli přestupku. Dotyčná osoba pracovala mimo jiného i na vývoji Monti Systemu, což byly originální modely aut a v té době horké podpultové zboží. Když policista v dokladech uviděl, kde řidič pracuje (dříve se v dokladech uvádělo i povolání), okamžitě zapomněl na přestupek, kterého se zaměstnanec dopustil, a začala dlouhá diskuze o Monti Systemech, jelikož policista byl jejich velký fanoušek. Celá tato situace skončila tak, že si policista odvezl podpultové zboží, ke kterému samozřejmě zaměstnanci měli blíže, a řidič odjel z místa přestupku bez postihu. Příběh jen dokládá, jak žádané a zároveň nedostupné v Československu tehdy stavebnice byly.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Díky žížalám máme co jíst. Jsou zodpovědné za 140 milionů tun jídla ročně

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

Dům z kávy. Sedlina najde využití ve stavebnictví

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…