Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Příběhy českých firem: Moserovo sklo zdobí britský královský dvůr i Vatikán

Moser vyrábí luxusní nápojové a dekorativní sklo již od roku 1857. Foto: Moser

Světová sláva firmy Moser začala založením malé dílny v Karlových Varech. Raketovou rychlostí se pak Češi díky podniku dostali do povědomí evropských i zaoceánských velmocí. Co stálo za úspěchem sklářské rodiny Moserů a jejich následovníků?

Velkolepý start

Ryteckou dílnu a obchod se sklem založil v roce 1857 rytec Ludwig Moser. Záhy nato sklárna obdržela medaili Za zásluhy na Světové výstavě ve Vídni a Moser byl díky prvotřídní kvalitě svých výrobků jmenován vrchním dodavatelem císařského dvora Františka Josefa I., perského šáha Mozzafar-ed-Dina i anglického krále Edwarda VII. Již 16 let po svém vzniku měla firma obchodní zastoupení v New Yorku, Londýně, Paříži a Petrohradu.

Dobový snímek výroby skla v Karlových Varech. Foto: Moser

Klíč úspěchu

Květinové motivy s barevným intarzováním dodaly výrobkům hloubku a živost, která dosud ve sklářství neměla obdoby. Od počátků firmy až dodnes Moser navíc zpracovává křišťálové sklo ručně bez pomoci strojů, a každý kus je tak originálem. Typicky moserovské tóny a správné poměry barvících přísad si sklárna po generace pečlivě střeží.

Roku 1909 firma začala vyrábět barevné broušené sklo zdobené leptaným a zlaceným dekorem. O dvacet let později přistoupila k experimentálnímu barvení vzácnými kovy, jako je Alexandrit či Heliolit. O unikátní české sklo projevil zájem například i papež Pius IX., který obdržel kolekci 214 kusů nápojových nádob opatřených papežským znakem.

Unikátní květinové motivy předčily dobu a okamžitě učarovaly světovým velmocem. Foto: Moser

Světové jméno

Za zmínku stojí i Klub obřích číší založený Moserem v roce 1957 s cílem vytvořit číše, které budou symbolizovat pohodu přátelských setkání. Členy klubu jsou dnes významné světové osobnosti jako japonská princezna Sayako, Luis Armstrong či bývalý španělský král Juan Carlos I.

Moserovo sklo v minulosti zdobilo svatby britské či španělské královské rodiny. Status luxusního nápojového a dekorativního skla získal Moser na základě mnoha ocenění. Mezi nejvýznamnějšími patří například nejvyšší cena Grand PrixMezinárodní světové výstavy EXPO v Bruselu.

K barvení skla využívá Moser vzácné kovy. Přesné barevné kombinace jsou přísným tajemstvím. Foto: Moser

Současnost

Po zestátnění Němci během druhé světové války a následně i Komunistickou stranou Československa se Moser v roce 1991 stal akciovou společností. V České republice má nyní čtyři prodejní galerie – dvě v Praze a dvě v Karlových Varech. Sklárna Moser tak nadále pokračuje ve svém umění zušlechťování prostoru a pozvedání sklářského mistrovství na stále vyšší úroveň.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…