Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Přelom ve výuce matematiky – student sepsal vlastní učebnici

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Hradecký student Marek Liška často doučoval matematiku své spolužáky a ti si jeho výklad nesmírně chválili. Devatenáctiletý student však nezůstal jen u doučování, nýbrž spolu s podporou kantorů a spolužáků vydal svoji vlastní přehlednou učebnici matematiky. Na rozdíl od těch současných učebnic neobsahuje suchý výklad a zbytečné poučky.

Absolvent Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové Marek Liška sepsal učebnici matematiky, která by měla látku vysvětlit jednoduše, polopaticky a s pomocí spoustu názorných příkladů. „Knížku píšu hlavně proto, že mi vadí současné učebnice, které jsou nesrozumitelné a zbytečně složité, a to obzvlášť pro studenty, kteří nemají na matiku výjimečný talent. Nesrozumitelné jsou i pro mě, a to už je co říct,“ řekl dříve pro Idnes.cz Liška.

Jeho učebnice je pro studenty pochopitelnější hlavně proto, že student vysvětluje látku vlastními slovy, používá studentský jazyk a důležitá sdělení často opakuje. „Já jsem nikdy nebyl extra talent, ale vždycky jsem měl čuch na to, jak se matiku naučit, jakou cestou se dát, abych látku pochopil. Proto teď vím, jak to ostatním sdělit, aby se v tom také vyznali. A když matiku pochopíte, začne vás bavit,“ sdělil pro Idnes.cz Liška. S propagací učebnice pomohl Markovi spolužák Marek Fanderlík a na přesnost knihy dohlídli i tamní učitelé.

Knížku s názvem Matematika nejen pro gymnázia 1 Liška nabízí v e-shopu na internetu a rozšiřuje ji do škol. V září roku 2013 učebnici poprvé vyzkoušeli žáci na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové a kniha sklidila mnoho pochval. Na místním gymnáziu si studenti učebnici oblíbili a již druhým rokem ji tam testuje přes sto padesát mladých matematiků. K vydání tisíců kusů ale chlapci stále hledají sponzory, kteří jejich projekt finančně podpoří.

Zdroj: Idnes.cz

Související články

Společnost

Nová metoda výuky matematiky naučí děti samostatně myslet

Společnost

Doučování snižuje úzkost dětí z matematiky

Společnost

Mindfulness pomáhá dětem nejen v matematice

Společnost

České děti jsou podle výzkumu chytřejší než před 20 lety

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Psi, kteří za páníčka položí i život. Přečtěte si příběhy nejstatečnějších psů roku 2019

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.