Pražští vědci z ČVUT vyvinuli unikátní mikroskopickou pinzetu

Zdroj fotografie: FEL ČVUT

Tým vědců z Fakulty elektrotechniky (FEL) na pražském ČVUT vyrobil miniaturní pomůcku, díky níž mohou přesouvat mikroskopické předměty s vysokou přesností. Takzvaná mikropinzeta zatím dokáže přesunout pouze drobné věci jako malé kuličky z polystyrenu. V budoucnu by ale mohla výrazně pomoci například při výzkumu buněk.

Drobné předměty se přesouvají za pomoci slabého elektrického pole, které se vytváří nad elektrodami velikými v řádech mikrometrů. „Podle tvaru tohoto pole je pak možné pohybovat předměty do různých stran,“ uvedl Jiří Zemánek z Katedry řídící techniky na FEL. Ovládání speciálního nástroje pak nevyžaduje žádnou zvláštní zručnost. Stačí pouze na klávesnici stlačit klávesu s příslušným směrem a pinzeta předmět plynule přesune tam, kam potřebujeme.

V současnosti začal vědecký tým z Prahy spolupracovat s brněnskými kolegy z Ústavu analytické chemie Akademie věd a biochemiky na Masarykově univerzitě. Vzniklý projekt s názvem Biocentex by rád i díky novému nástroji zpřesňoval diagnózy a předpovídání různých onemocnění. Tým se nyní snaží vyrobit verzi bez mikroskopu. „Chtěli bychom spíše menší kompaktní zařízení. Bylo by dokonce o mnoho levnější,“ dodal Zemánek. Za cíl si vědci dali nástroj o rozměrech pětkrát deset centimetrů s tím, aby jej bylo možné kdykoliv připojit k počítači.

Zdroj: rozhlas.cz

Autor článku