Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražskou náplavku oživí autorská čtení. Aktuálně vysílají i online

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Číst si knížky jen tak doma už vás omrzelo? I dnešní doba naštěstí nabízí alternativy. Čerstvou novinkou je pražský projekt autorského čtení českých autorů, který probíhá na smíchovské náplavce. A do vašich domovů se, pochopitelně, dostane online díky videozáznamu.

„Jsem přesvědčený, že kniha je stále nepostradatelná pro vývoj osobnosti a fantazie každého člověka. Věřím, že se nám pro tento projekt podařilo dát dohromady velmi zajímavou skupinu populárních i méně známých domácích autorů a autorská čtení budou mít velmi dobrou úroveň,“ uvedl radní Jan Chabr. Projekt byl v plánu už delší dobu a počítal s živým publikem, nakonec se ho organizátoři místo odložení nebo zrušení rozhodli přizpůsobit stávajícím podmínkám. „Věřím, že si projekt i tak své diváky najde a v dnešní době, kdy je živá kultura nedostupná, to bude o to milejší zpestření. Kdy jindy vzít do ruky dobrou knihu než v době, která nám mnoho důvodů k radosti nepřináší,“ doplnil.

Cyklus čtení odstartovala Alena Mornštajnová. Zdroj: FB Aleny Mornštajnové

Série autorského čtení tuzemských autorů odstartovala ve čtvrtek 4. února s jednou z nejoblíbenějších současných spisovatelek Alenou Morštajnovou. Pokračovat se bude v kobce číslo 17 vždy první čtvrtek v měsíci od 18 hodin. Štafetu si v budoucnu předají třeba Pavla Horáková, Tereza Boučková nebo Michal Viewegh. „Nápad na uspořádání série veřejných čtení upřímně vítám, neboť autorské čtení považuji od začátku své kariéry za nedílnou součást spisovatelské práce. Žádný autor by se neměl čtenářům vyhýbat, už proto, že veřejné čtení je kromě marketingové propagace také skvělý způsob, kterým si autor může okamžitě ověřit kvalitu svého textu,“ řekl právě nejprodávanější český autor. Série chce přitáhnout k četbě knih pozornost široké veřejnosti.

Projekt probíhá i navzdory současné situaci, aktuálně online. Zdroj: FB Aleny Mornštajnové

Kromě projektu Knihy v kobce existují i další cesty k literatuře mimo tu tradiční. Například oblíbený projekt Listování přešel do online podoby a každou středu vysílá živě některé ze svých představení. Knihy si můžete taky poslechnout, a to díky webům, jako je Audiotéka nebo Audiolibrix. Nezastupitelné místo mají i rozhlasové hry, které pravidelně vysílá Český rozhlas, tématu literatury se zároveň věnují některé zajímavé podcasty.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…