Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražské cyklodepo je jedním z nejekologičtějších evropských projektů

Ilustrační foto: Freepik

Funguje od loňského listopadu a kurýři už z něj stihli odvozit přes padesát tisíc zásilek. Cyklodepo na pražské Florenci slouží pro rozvoz zboží po centru města na nákladních elektrokolech. Kromě efektivní přepravy ulevuje Pražanům od zplodin, hluku a dalšího zahlcování frekventovaných silnic. Nyní se v evropské soutěži Eurocities Awards 2021 dostalo mezi tři nejlepší projekty v kategorii Zero pollution zaměřené na omezování emisí.

Cyklodepo funguje jako překladiště zásilek mezi dodávkami, které přivážejí zboží z centrálních skladů, a cyklokurýry, kteří zboží následně doručují zákazníkům. Za projekt nyní hlavní město získalo nominaci mezi nejlepší projekty v celoevropské soutěži Eurocities Awards 2021, která oceňuje udržitelné nápady zlepšující život ve městech. „Pro Prahu je využívání nákladních elektrokol obrovským krokem k udržitelnému městu. Těší mě, že můžeme jít příkladem i dalším evropským metropolím v ekologickém zásobování města,“ uvedl ředitel Institutu plánování a rozvoje v Praze Ondřej Boháč.

Cyklodepo v pražské Florenci funguje od loňského listopadu. Foto: Magistrát hlavního města Prahy

Město díky dobré zkušenosti s fungováním depa plánuje zřídit druhé překladiště na Andělu. Nové cyklodepo se bude nacházet přímo pod Městským okruhem, aby bylo dobře dostupné pro dodávky, které zde budou zboží překládat. „Naše dosavadní zkušenost v Praze ukazuje, že mikrodepa v centru měst přispívají k zefektivnění logistiky, aby zboží dorazilo vždy z co nejkratší vzdálenosti. Jinými slovy čím více dep budeme mít, tím lépe bude celý systém fungovat,“ dodal pražský náměstek pro oblast dopravy Adam Scheinherr.  

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci proměňují ptačí sny v podmanivou hudbu

Startuje 5. ročník reality show LVICE věnovaný životu žen s handicapem

Letošní ročník Ceny Josefa Vavrouška už má své vítěze

Které evropské státy jsou nejmenší? Česko se k nim rozlohou neblíží ani zdaleka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…