Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražské cyklodepo je jedním z nejekologičtějších evropských projektů

Ilustrační foto: Freepik

Funguje od loňského listopadu a kurýři už z něj stihli odvozit přes padesát tisíc zásilek. Cyklodepo na pražské Florenci slouží pro rozvoz zboží po centru města na nákladních elektrokolech. Kromě efektivní přepravy ulevuje Pražanům od zplodin, hluku a dalšího zahlcování frekventovaných silnic. Nyní se v evropské soutěži Eurocities Awards 2021 dostalo mezi tři nejlepší projekty v kategorii Zero pollution zaměřené na omezování emisí.

Cyklodepo funguje jako překladiště zásilek mezi dodávkami, které přivážejí zboží z centrálních skladů, a cyklokurýry, kteří zboží následně doručují zákazníkům. Za projekt nyní hlavní město získalo nominaci mezi nejlepší projekty v celoevropské soutěži Eurocities Awards 2021, která oceňuje udržitelné nápady zlepšující život ve městech. „Pro Prahu je využívání nákladních elektrokol obrovským krokem k udržitelnému městu. Těší mě, že můžeme jít příkladem i dalším evropským metropolím v ekologickém zásobování města,“ uvedl ředitel Institutu plánování a rozvoje v Praze Ondřej Boháč.

Cyklodepo v pražské Florenci funguje od loňského listopadu. Foto: Magistrát hlavního města Prahy

Město díky dobré zkušenosti s fungováním depa plánuje zřídit druhé překladiště na Andělu. Nové cyklodepo se bude nacházet přímo pod Městským okruhem, aby bylo dobře dostupné pro dodávky, které zde budou zboží překládat. „Naše dosavadní zkušenost v Praze ukazuje, že mikrodepa v centru měst přispívají k zefektivnění logistiky, aby zboží dorazilo vždy z co nejkratší vzdálenosti. Jinými slovy čím více dep budeme mít, tím lépe bude celý systém fungovat,“ dodal pražský náměstek pro oblast dopravy Adam Scheinherr.  

Související články

Zaručeně zlepší den

Umělá inteligence předvedla svou vizi měst budoucnosti

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Jak se snadněji učit? Vědci objevili efektivní metodu

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…