Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pražská veřejná doprava není zdrojem nákazy covidu, potvrdili vědci

Foto: se svolením Dopravního podniku hl. m. Prahy

Cestovat můžeme bez obav. Velkoplošné testování pražské městské hromadné dopravy, které v dubnu provedli výzkumníci z Akademie věd České republiky (AV ČR), neprokázalo přítomnost koronaviru. Analýza tak potvrdila předpoklad o bezpečnosti veřejné dopravy.

Výzkum, na kterém spolupracovali vědci z Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, byl první svého druhu v České republice. Zahrnoval celkem 558 vzorků, které výzkumníci získali stěrem z různých povrchů. Konkrétně to bylo 154 vzorků z interiérů autobusů, 160 z tramvají, 126 z vlakových souprav a 52 z nástupišť a vestibulů metra. Dalších 66 vzorků odebrali přímo ze vzduchu jeho nasáváním speciální aparaturou ve vnitřních prostorech dopravních prostředků a stanic metra. Sběr vzorků se uskutečnil v době vrcholící jarní vlny pandemie, tedy na začátku letošního dubna, a vždy před úklidem vozů či vagonů. Nasávání vzduchu probíhalo za plného provozu, a tedy i přítomnosti cestujících.

Všechny vzorky byly několikrát analyzovány kombinací více metod. Ze všech vzorků jich vykazovalo stopy viru pouze šest. Vir se ale posléze prokázal jako neinfekční. „Kombinace PCR testů, nových biosenzorů i následná kultivace podezřelých vzorků nám umožnila získat celkový obraz o přítomnosti a infekčnosti, respektive v tomto případě neinfekčnosti viru ve veřejné dopravě. Výsledky studie nám ukázaly, že cestující v pražské MHD nejsou ohroženi přenosem infekce za předpokladu dodržování základních hygienických pravidel,“ uvedl Alexandr Dejneka, koordinátor analýz z Fyzikálního ústavu AV ČR.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…