Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha zahájila provoz první rostlinné kompostárny na svém území

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: praha.eu

Až 250 kilogramů bioodpadu měsíčně budou moct Pražané přivézt zdarma do nově otevřené kompostárny. První zařízení svého druhu na pražském území zahájilo provoz minulý týden. Jde zároveň o první vlaštovku z uvažované sítě ekologických kompostáren v hlavním městě.

V kompostárně se mohou lidé snadno zbavit suchého listí, posekané trávy nebo zbytků z kuchyně. Každý, kdo zde odevzdá biologicky rozložitelný odpad, bude mít zároveň možnost si bezplatně odebrat hotový kompost. Ten bude v budoucnu hnojit nejen soukromé zahrady, ale i půdu městské zeleně a parků.

„Nová kompostárna plně zapadá do našeho plánu odpadového hospodářství. Rostlinný odpad je cennou surovinou, která může sloužit k zúrodňování půdy. Je škoda ho pálit ve spalovně,“ říká radní pro oblast životního prostředí Jana Plamínková. Zařízení stojí nedaleko Pražského okruhu a má kapacitu až 7 tisíc tun biodopadu ročně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.